Święto Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Medale dla pracowników

16.05.2019

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie obchodził dziś swoje święto. Na zaproszenie społeczności uczelni w uroczystościach uczestniczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Była to trzecia edycja święta. Uczelnia przez takie uroczystości pragnie podkreślać integralność środowiska akademickiego ze społecznością lokalną oraz promować uniwersalne wartości nauki i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
 
W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył pracownikom Uniwersytetu medale za Długoletnią Służbę. Przyznanych zostało 5 medali brązowych, 3 srebrne i 1 złoty. – Gratuluję tych wysokich odznaczeń państwowych pracownikom, którzy przyczynili się do wielkości, osiągnięć i rozwoju  uniwersytetu, a przez to do rozwoju naszego województwa, regionu i całej Polski – mówił wojewoda.
 
Ważnym elementem uroczystości było wręczenie nadania godności Doktora Honoris Causa prof. dr. hab. Andreasowi Börnerowi.  Dorobek naukowy profesora obejmuje prace z genetyki klasycznej i molekularnej, hodowli roślin, fizjologii i biochemii roślin, ochrony zasobów genowych. Profesor współpracuje z licznymi ośrodkami naukowymi na świecie, m.in. w Rosji, Bułgarii, Argentynie, Holandii, Anglii, Francji, oraz z Polski z Instytutem Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Instytutem Genetyki  Roślin PAN w Poznaniu, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.
 
- Proszę przyjąć serdeczne życzenia dla całej społeczności akademickiej z okazji święta. W sposób szczególny gratuluję tego szczególnego wydarzenia, jakim jest nadanie tytułu Doktoratu Honoris Causa. Tego typu uroczystości, to wielki zaszczyt dla wszystkich mieszkańców województwa. To podkreśla rolę uniwersytetu, który nadaje ten doktorat, bo przecież gdyby nie waga uniwersytetu, tak wybitni specjaliści światowej klasy nie przyjeżdżaliby do Lublina – dodał wojewoda.
 
Podczas spotkania wręczono też dyplomy doktora habilitowanego i nagrody naukowe rektora.  Uroczystość uświetniły występy Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego pod kierownictwem prof. UMCS Zofii Bernatowicz oraz Zespołu Pieśni i Tańca Jawor pod kierownictwem Zbigniewa Romanowicza.