„Jasne Światło”- niezwykły spektakl w Kodniu

14.04.2019

Po raz kolejny na teatralnej scenie Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, na tydzień przed świętami wielkanocnymi, odbywa się spektakl przygotowujący mieszkańców miejscowości do zbliżającej się paschy. Przedstawienie zostało zainscenizowane przez koło teatralne działające przy parafii św. Anny w Kodniu.
 
Wicewojewoda pogratulował artystom perfekcyjnego przygotowania do występu, który posłużył za rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia.Już po raz kolejny jako aktorzy-amatorzy daliście świadectwo nie tylko rozwoju swoich talentów artystycznych, ale także wrażliwości na sztukę i szacunku do wartości chrześcijańskich­ – powiedział wicewojewoda. – Stoimy na progu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w Niedzielę Palmowa, dziękuję wszystkim Państwu za stworzenie wyjątkowej wspólnoty kultury opartej na wierze i wartościach chrześcijańskich. Dziękuję za piękne świadectwo międzyludzkiej komunikacji i współpracy.
 
Po zakończeniu spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni przez zgromadzoną publiczność gromkimi brawami. Ostatnim akcentem było błogosławieństwo o. Damiana Dybały dla aktorów oraz publiczności. Spektakl przedstawiał historię młodej dziewczyny, bł. Klary Badano, członkini Ruchu Focolari
 
***
 
Klara Badano, a właściwie Chiara Luce Badano – włoska członkini Ruchu Focolari, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego – potrafiła przeżywać swoją codzienność blisko Boga. Od Chiary Lubich – założycielki Focolari, zyskała przydomek „Jasne Światło”. Klara wierzyła w nieskończoną miłość Boga i starała się ją odwzajemniać. Przykład tej młodej dziewczyny lubiącej sport, zabawę, spotkania z przyjaciółmi, ale też przeżywającej trudności i bunty, której życie do pewnego momentu niczym się nie różniło od życia rówieśników, może być wiarygodny dla współczesnych młodych ludzi. Dotyka bowiem spraw, które znają oni z własnego doświadczenia i które rozumieją.
 
*Chiara Luce Badano urodziła się 29 października 1971 r. w Sassello. W 1981 r. wraz z rodzicami poznała ruch Focolari. Zaczęła żyć radykalnie Ewangelią. Gdy miała 17 lat zdiagnozowano u niej nowotwór kości z przerzutami. Choroba nie przeraziła dziewczyny. Mówiła: choroba przyszła w odpowiedniej chwili, gdyż zaczęłam się gubić. Nie potraficie sobie wyobrazić, jaki mam dzisiaj kontakt z Bogiem. Tę chorobę Jezus dał mi w odpowiedniej chwili, zesłał mi ją, abym na nowo Go odnalazła. Zmarła mając prawie 19 lat, 7 października 1990 r. Sposób, w jaki znosiła cierpienie wpłynął na opinię świętości, którą zyskała w chwili śmierci. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się 6 czerwca 1999 r. Została ogłoszona błogosławioną 25 września 2010 r. w sanktuarium Matki Bożej Miłości pod Rzymem.