„Polak z wyboru – żołnierz z powołania”. Uroczystości w Terespolu

13.09.2020

W Terespolu odbyły się dwudniowe uroczystości związane z upamiętnieniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz dedykowane gen. Franciszkowi Krajowskiemu, patriocie i wybitnemu dowódcy w wojnie polsko-bolszewickiej.
 

Generał Franciszek Krajowski, który był odpowiedzialny za uformowanie 18 Dywizji Piechoty w 1920 roku, zasłynął podczas wojny polsko-bolszewickiej. Jego dywizja obecnie stała się wzorem dla nowo utworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach – podkreślał gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Na dywizję Krajowskiego nacierała bolszewicka Armia Konna Budionnego. I ta polska dywizja nigdy nie została przełamana przez amię Budionnego. Z wielkiego szacunku dla naszego twórcy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o sformowaniu kolejnej dywizji Wojska Polskiego. Kiedy zaproponował mnie na dowódcę powstającej jednostki, z dumą zaproponowałem właśnie 18 Dywizję Piechoty jako tą, na bazie której chcemy budowa tradycję powstającej 18 Dywizji Zmechanizowanej – mówił.
 

W wydarzeniu, które honorowym patronatem objął wojewoda lubelski Lech Sprawka, wzięli udział m.in.: wnuczka generała Wielisława Papadopulos-Krajowska, poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego Jerzy Szwaj, gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dyrektor Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej Małgorzata Kiec, zastępca dyrektora Biura Organizacji, Kadr i Budżetu Urzędu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Małgorzata Bogusz, a także służby mundurowe oraz mieszkańcy Terespola i okolic.
 
Podczas uroczystości, rozpoczętych mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy, w asyście żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej została odsłonięta tablica i pomnik gen. Franciszka Krajowskiego oraz nadano jego imię skwerowi w centrum Terespola.
 
Odsłonięcie pomnika generała Krajowskiego to wspólna inicjatywa miasta Terespol i dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jako miasto chcieliśmy upamiętnić to, że był mieszkańcem Terespola i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej – mówił Jacek Danieluk, burmistrz Terespola.
 
Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk w imieniu wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina odczytał list okolicznościowy. – Spotykamy się podczas tej uroczystości, by wspólnie świętować rocznicę zwycięskiej bitwy nad bolszewikami w 1920 roku. (…) Wspominamy gen. Krajowskiego i oddajemy mu cześć. Jest to piękny patriotyczny gest mieszkańców i władz Terespola – podkreślał.
 
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość uczestniczyć w pikniku wojskowym i wziąć udział w przygotowanych dla nich atrakcjach.