„Zaszczep się w majówkę” – rusza akcja szczepień przeciw COVID-19

01.05.2021

 
- Bardzo serdecznie apeluję do wszystkich mieszkańców nie tylko miasta Lublin, ale również całego województwa lubelskiego o przystępowanie do procesu szczepień, ponieważ jest to jedyny gwarant wyjścia z okresu pandemii – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas konferencji prasowej zachęcającej wszystkich mieszkańców regionu do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep się w majówkę”.
 
W konferencji, zorganizowanej na placu zamkowym w Lublinie przed specjalnym mobilnym punktem szczepień powszechnych, wzięli udział także marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz dyrektor lubelskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Karol Tarkowski.
 
- Uruchomienie mobilnych punktów szczepień ma dwa cele. Po pierwsze jest to rodzaj pilotażu, ale jednocześnie przede wszystkim akcja promocyjna zachęcająca mieszkańców naszego regionu i całego kraju do przystąpienia do szczepień, które gwarantują możliwość powrotu do normalnego życia gospodarczego, społecznego, w każdym wymiarze – podkreślał wojewoda lubelski.
 
Akcja „Zaszczep się w majówkę” skierowana jest do wszystkich zainteresowanych osób posiadających aktywne e-skierowanie, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson.
 
- Ten punkt będzie funkcjonował od 1 do 3 maja, w godz. 10.00-17.00. Procesu szczepień będzie dokonywał populacyjny punkt szczepień im. kard. Stefana Wyszyńskiego przy al. Kraśnickich w Lublinie. Będzie mógł się zaszczepić każdy, kto ma wyznaczony termin, ale szczególnie nam zależy na obecności tych osób, które mają e-skierowanie, ale nie mają jeszcze wyznaczonego terminu. Mogą przyjść i mogą się zaszczepić bez wcześniejszego umawiania się. Szczepić będziemy w ilości co najmniej 500 szczepień dziennie. Jeżeli będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców Lublina i okolic wówczas jest możliwość przedłużenia akcji na 4 i 5 maja – powiedział wojewoda Lech Sprawka.
 
Jak podkreślał wojewoda lubelski, w dniach 1 i 2 drugiego maja ze szczepień mogą korzystać osoby mające 36 lat i więcej, natomiast 3 maja kolejne dwa roczniki czyli ci, którzy będą mieli 34 lata i więcej, ponieważ oni będą mieli wystawione e-skierowania. Szczepić będą mogły się również osoby 30+, które wcześniej złożyły odpowiedni formularz na platformie gov.pl/szczepimysie i mają wystawione e-skierowania – dodał.
 
Szczepienia przeciw COVID-19 to nadzieja na szybki powrót do normalności. Im większa liczba osób zaszczepionych, tym szybciej możliwe będzie łagodzenie obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Wszystkie rodzaje szczepionki przeciw COVID-19 są starannie badane, co sprawia że są bezpieczne.
 
- Szczególnie apeluję do takich osób, które pracują poza miejscem zamieszkania i mają problem, żeby na przykład dwa razy podjechać się zaszczepić, żeby właśnie w czasie tego weekendu skorzystały ze szczepionki, która jest jednodawkowa. Można powiedzieć, że w ciągu tego weekendu można dostać tą szczepionkę i nabrać pierwszych przeciwciał, które pozwolą uniknąć choroby COVID-19 – apelował Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
 
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zachęcając do wzięcia udziału w majowkowej akcji szczepień, mówił: – Szczepmy się, bo COVID-19 to nie żarty. – 1 maja, Święto Józefa Robotnika i Święto ludzi pracy, to okazja, żeby wyjść i zaszczepić się. 2 maja Dzień Flagi – bierzmy dzieciaki i wnuki, i szczepmy się. I wreszcie, 3 maja nasze największe święto narodowe pokazujące naszą tysiącletnią historię w sposób bardzo pozytywny, bo konstytucja 3 maja pokazuje, że byliśmy wielkim narodem. Bądźmy solidarni i szczepmy się!
 
W trakcie trwania akcji „Zaszczep się w majówkę” personel medyczny, który będzie na miejscu, udzieli przechodniom odpowiedzi na wszystkie pytania w ramach Narodowego Programu Szczepień. Zwłaszcza na te o szczepionki wektorowe, czyli takie, które bazują na fragmentach wirusów. Tego rodzaju szczepionkami są: dwudawkowa AstraZeneca oraz jednodawkowa Johnson&Johnson.
 
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji, Narodowego Programu Szczepień, ale też mapę punktów szczepień znajdują się na www.gov.pl/szczepimysie