128. urodziny generała Dreszera. Święto patrona w Chełmie

02.10.2017

 
2 października dla społeczności II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie jest dniem szczególnym. Tego dnia urodził się patron szkoły, generał Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość Polski w wojnie z bolszewikami, kawalerzysta, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, generał dywizji Wojska Polskiego. W 1918 r. został mianowany przez dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej Edwarda Rydza-Śmigłego komendantem okręgu wojskowego w Chełmie.
 
Wszystkich zgromadzonych na uroczystości gości, uczniów oraz pedagogów przywitała dyrektor szkoły Marta Klasura. Potem odbyło się ślubowanie uczniów pierwszych klas. Uroczystość uświetnił bogaty program artystyczny przygotowany przez licealistów, którego tematyka związana była z patronem szkoły, generałem Dreszerem.
 
Wicewojewoda Robert Gmitruczuk rozpoczął swoje wystąpienie cytatem z komedii Szekspira „Jak wam się podoba”: Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają. Słowami tymi podkreślił obecność wśród nas ludzi wyjątkowych. Ludzi, którzy stają się nieprzeciętni, wyjątkowi wychodząc poza określone ramy czy role. Jedną z takich osób był generał Orlicz-Dreszer. Wicewojewoda powołał się również na słowa marszałka Piłsudskiego, mówiącego o generale, iż był to człowiek wielu talentów, które ciągle rozwijał. Z wykształcenia ekonomista, ale serce oddał sprawie najważniejszej – odzyskaniu niepodległości przez ojczyznę, sprawie, która od 123 lat była na ustach wielu rodaków. Choć był obywatelem imperium carskiego w głębi duszy pozostał synem polskiej ziemi z zapałem walczącym o jej wolność.
 
- Wszyscy wiemy, że wojny są straszliwe, że odbierają nam często naszych najbliższych, ale pierwsza wojna w swoim finale dała Polsce tę niepodległość. To o polskie granice musieliśmy walczyć ponad 2 lata. W tej walce uczestniczył generał Orlicz-Dreszer, najbardziej zaufany wśród oficerów marszałka Piłsudskiego. Słowa o wierności i lojalności wypowiedziane w 1925 r., w listopadzie, świadczyły o tym, jak wielkie jest oddanie jego i polskich oficerów dla twórcy niepodległości - dodał wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
 
Wicewojewoda podkreślił również, że Dreszer jako adiutant był gotów stanąć obok marszałka i dokonać sanacji, czyli uzdrowienia kraju z panującego partyjniactwa, kłótni i innych nieporozumień wywoływanych inspiracjami sąsiednich państw. Wicewojewoda podziękował pani dyrektor oraz młodzieży za kultywowanie pamięci o tym wspaniałym bohaterze, który odznaczył się wyjątkową odwagą w walce o wolną Polskę, pogratulował chórowi pięknego wykonania pieśni, które przez wiele lat były zabronione. Miały być zapomniane, jak generał Dreszer.
 
 
Uroczystości zakończyło wręczenie nagród dla laureatów konkursu wiedzy o patronie przez wicewojewodę Gmitruczuka oraz zastępcę prezydenta miasta Chełm Stanisława Mościckiego.