155. rocznica urodzin I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

02.12.2022

 
155 lat temu, 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie na świat przyszedł jeden z wielkich twórców niepodległej Rzeczypospolitej marszałek Józef Klemens Piłsudski. Z tej okazji władze Lublina oraz mieszkańcy uczcili pamięć wielkiego patrioty. W wydarzeniu uczestniczył także wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 

Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą św. w kościele podbrygidkowskim, skąd zgromadzeni udali się na Plac Litewski, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty oraz zapalone znicze.
 

- 155 lat temu w ciemną grudniową noc urodził się Józef Piłsudski. Był to wybitny człowiek polskich Kresów, który umiłował Najjaśniejszą Rzeczypospolitą, który tworzył Polską Organizację Wojskową, kadrówkę, zalążki polskiej armii w czasie pierwszej wojny światowej. Człowiek, który wraz z innymi wielkimi patronami Polski: Romanem Dmowskim, Wincentym Witosem, Ignacym Daszyńskim, Ignacym Janem Paderewskim oraz razem z innymi solidarnie odbudował Polskę - mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. - Pragnę podziękować wszystkim zgromadzonym za to, że tą chwilą oddajemy cześć i pamięć wybitnego obywatela Rzeczypospolitej, pierwszego Marszałka Polski. Pamiętajmy, że najważniejsza i głęboko w sercu winna być wryta nasza miłość, wierność i przywiązanie do Ojczyzny - dodał.
 
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Serce złożono w grobie jego matki Marii na cmentarzu na Rossie w Wilnie, a ciało spoczęło w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. 
 
Organizatorami wydarzenia byli: Związek Piłsudczyków Oddział Lublin, Związek Strzelecki „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 2010 Lublin oraz Związek Oficerów Rezerwy RP Okręg Lublin.