22 mln zł dotacji na rewitalizację radzyńskiego pałacu

26.06.2020

W Radzyniu Podlaskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy na rewitalizację Pałacu Potockich oraz centrum miasta w obecności m.in. wicepremiera Jacka Sasina, marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, wicewojewody Roberta Gmitruczuka i samorządowców.
 
- Musieliśmy wykonać ogromną pracę, związaną ze stworzeniem dobrego wniosku. Nasze starania zostały docenione i ukoronowane podpisaniem umowy, która daje nam niepowtarzalną szansę, aby przywrócić do świetności Pałac Potockich oraz centrum miasta i uczynić Radzyń miastem atrakcyjnym turystycznie – zaznaczył burmistrz miasta Jerzy Rębek.
 
Umowę o dotację podpisał marszałek Jarosław Stawiarski oraz burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek. Wartość inwestycji to ponad 28,3 mln zł, z czego 21,5 mln zł pochodzi z funduszy europejskich i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.
 
Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że Pałac Potockich musi odzyskać należny blask, ale jego rewitalizacja to dopiero pierwszy krok. W pałacu ma powstać m.in. Muzeum Kultury Sarmackiej. – Obecnie przystępujemy z władzami miasta i województwa, w porozumieniu z Ministrem Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, do opracowania koncepcji tego muzeum, atrakcyjnym dla turystów z Polski i zagranicy – podkreślił.
 
Rewitalizacja obejmuje m.in. przebudowę wnętrz korpusu głównego pałacu wraz z instalacjami, zostaną wymienione posadzki i podłogi, odnowiona elewacja, przeprowadzona konserwacja kamiennych kompozycji rzeźbiarskich, renowacja dekoracji sztukatorskich, a także zostanie odnowiony dziedziniec pałacu. Po wyremontowaniu zostanie otworzona kawiarnia, studio filmowe czy pracownia i galeria fotograficzna. Modernizację obejmie także rynek w centrum Radzynia Podlaskiego. Zostanie przebudowana kanalizacja deszczowa i wymieniona nawierzchnia placu, powstanie fontanna oraz zostanie odbudowana zabytkowa studnia.
 
- To jest wielki dzień dla Radzynia, bo rzecz niemożliwa, stała się możliwa. 21,5 mln zł niedługo wpłynie na rachunek Urzędu Miasta w Radzyniu. Zostanie zrewitalizowany pałac – perła architektury. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem razem z zarządem województwa przełamać tę niemoc – powiedział marszałek województwa lubelskiego.
 
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim wybudowano w latach 1685-1709 i przebudowano w latach 1750-1759, jest to z pewnością jedna z najpiękniejszych rezydencji okresu rokoka w Polsce. Z historią pałacu związanych jest wiele postaci ważnych w dziejach Polski. W 2015 roku radzyński Pałac Potockich zwyciężył w plebiscycie National Geographic Traveler na „7 Nowych cudów Polski”.