74. rocznica rzezi wołyńskiej. Wojewoda upamiętnił pomordowanych

11.07.2017

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek upamiętnił ofiary rzezi wołyńskiej w 74. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Lubelskie uroczystości odbyły się na Skwerze Ofiar Wołynia u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej. W hołdzie zamordowanym Polakom złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przy skwerze została wystawiona warta honorowa.
 
- Wielu ukraińskich chłopów ratowało polskich obywateli II Rzeczypospolitej i za to im serdecznie dziękujemy. Nie przekreśla to w żaden sposób prawdy o tamtych wydarzeniach, o Wołyniu, o ludobójstwie na obywatelach II Rzeczypospolitej polskiej narodowości. I ta prawda musi być fundamentem pojednania polsko-ukraińskiego  - podkreślał podczas uroczystości w Lublinie wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek.   
 
W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 roku Sejm RP oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji, jak i wyraził wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków. Sejm wyraził również uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej. 11 lipca na mocy uchwalonej ustawy jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
 
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.