99. rocznica bitwy pod Komarowem. Powstanie pomnik chwały (wideo)

24.08.2019

Minęła 99. rocznica bitwy pod Komarowem. Uroczystości upamiętniające największą bitwę konną w wojnie polsko–bolszewickiej odbyły się w Wolicy Śniatyckiej koło Komarowa. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.
 
W przyszłym roku przypada setna rocznica Bitwy pod Komarowem. Z tej okazji powstanie pomnik w hołdzie poległym ułanom. Wojewoda oraz zaproszeni goście  podpisali akt erekcyjny oraz wmurowali kamień węgielny pod budowę Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
 
– Ten ołtarz zupełnie w polu osadzony (…) przypomina wszystkie wydarzenia z ostatnich stu pięćdziesięciu lat, kiedy żołnierz polski, wcześniej powstańcy pod zaborami, żołnierz II Rzeczpospolitej, a później żołnierz polski na frontach II wojny światowej bił się o niepodległość nie tylko Polski. Bił się o chrześcijaństwo, bił się o cywilizację łacińską, bił się nie o siebie samego, ale o przyszłość kolejnych pokoleń Polaków, również naszą przyszłość – mówił wojewoda podczas wystąpienia po Mszy św. polowej na wzgórzu w Wolicy Śniatyckiej.
 
Obejrzyj wideo z wystąpienia wojewody
 
- Żołnierz polski rozpoczynał dzień bitewny Mszą św. w szczerym polu. To jest charakterystyczne dla żołnierza polskiego. On się bije o chrześcijaństwo. Bije się o to, aby Polska była Polską. A Polska jest Polską tylko wówczas, kiedy jest chrześcijańska. Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem  Polska jest Polską, a Polak Polakiem - powiedział Przemysław Czarnek.
 
- To historyczny moment, bo za chwilę będziemy inicjować budowę czegoś, co powinno tutaj stać od lat, co jest konieczne do tego, żebyśmy kształtowali naszą ojczyznę w duchu chrześcijańskim – mówił wojewoda Czarnek podczas obchodów w Wolicy Śniatyckiej. - Za to piękne nasze świadectwo, wspólne nawiązywania do tradycji żołnierza polskiego dziękuję wszystkim.
 
Bitwa pod Komarowem zapisała się w historii, jako jeden z największych i ostatnich bojów z udziałem jazdy konnej. 31 sierpnia 1920 roku Polacy pokonali kilkukrotnie liczniejsze wojska, zmuszając przeciwnika do odwrotu. W Wolicy Śniatyckiej co roku organizowana jest z tej okazji wielka inscenizacja słynnej bitwy.
 
#wojewoda #Czarnek #MON #Łapiński #Zawiślak #bitwapodKomarowem #Lublin #Lubelskie #Zamosc #WojskoPolskie