Ambasador Republiki Armenii w Polsce z wizytą w LUW

20.09.2019

Ambasador Republiki Armenii w RP Samvel Mkrtchian złożył wizytę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Z ambasadorem był I sekretarz Vahagn Afyan. Z gośćmi spotkał się wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Celem spotkania było nawiązanie dialogu na temat współpracy pomiędzy miastami i regionami Republiki Armenii, a miastem Lublin oraz województwem lubelskim  na polu gospodarczym, kulturalnym i naukowym.
 
- Mamy ogromną spuściznę historyczną na Lubelszczyźnie, zwłaszcza w Zamościu, gdzie było wielu Ormian. Pozostawili po sobie piękno ormiańskie, np. kamienice w środku zamojskiego rynku. Te wspólne historyczne doświadczenia zawsze są bardzo dobrą podstawą do wymiany gospodarczej, rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturowych – mówił wojewoda Czarnek.
 
- Chcemy, żeby w listopadzie pan ambasador przyjechał na spotkanie Rady ds. Przedsiębiorczości, zwłaszcza tych przedstawicieli Rady i tych przedsiębiorców, którzy zajmują się przetwórstwem rolno-spożywczym. Chcemy na wiosnę przyszłego roku, na bazie tego spotkania listopadowego przygotować spotkanie przedsiębiorców rolno-spożywczych ormiańskich i polskich – dodał wojewoda.
 
Samvel Mkrtchian stanowisko ambasadora Republiki Armenii w RP objął w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej przez dwa i pół roku był ambasadorem Armenii w Libanie. Pełnił też m.in. funkcję dyrektora departamentu kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Armenii oraz ambasadora tego kraju przy NATO.