Ambasadorowie z ponad 30 krajów z wizytą w Lubelskiem (zdjęcia)

06.10.2017

– Żeby nawiązać kontakty, które będą później przeradzały się w wymianę handlową, gospodarczą, przede wszystkim trzeba się spotkać – podkreślił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, tuż przed powitaniem korpusu dyplomatycznego odwiedzającego woj. lubelskie.
 
Najlepiej spotykać się z tymi, którzy są przedstawicielami całych państw, czyli ambasadorami – tymi, którym zależy w szczególny sposób na tym, żeby kontakty między Rzeczpospolitą Polską a krajami reprezentowanymi przez nich w Polsce rozwijały się. Przez te trzy dni wraz z panem marszałkiem i panem prezydentem będziemy się starali pokazywać Lubelszczyznę od jak najlepszej strony; chcemy pokazywać, w czym my możemy być pomocni państwom reprezentowanym przez tych ambasadorów – zaznaczył wojewoda.
 
Jakie korzyści mogą wyniknąć z wizyty? – Tematem naturalnym dla takiej wizyty jest turystyka. Po to pokazujemy ambasadorom i Zamość, i Lublin, i Chełm i Kazimierz. Tematem, na którym nam zależy, jest ukazanie potencjału gospodarczego regionu. W tym celu zaprezentujemy gościom nowoczesną Fabrykę Cukierków „Pszczółka”, która rzeczywiście ma ogromny potencjał rozwojowy, jak i firmę Ursus, która ma do zaoferowania: ciągniki, maszyny rolnicze, ale także autobusy elektryczne, a w przyszłości zapewne elektryczne samochody - powiedział wojewoda Czarnek.
 
Szefowie misji dyplomatycznych ponad 30 państw z różnych regionów świata akredytowani w Rzeczypospolitej Polskiej przyjechali do Lublina na wspólne zaproszenie władz rządowych i samorządowych z terenu województwa.  Oficjalne rozpoczęcie wizyty odbyło się na Zamku w Lublinie, w Sali Malarstwa Polskiego. Obok gości i organizatorów wizyty obecni byli również m.in.: metropolita  lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, biskup prawosławny diecezji lubelsko-chełmskiej Abel, Barbara Kazana z Fundacji im. M. Kazany, a także władze lubelskich uczelni. Uroczyście witając gości jako przedstawiciel rządu polskiego wojewoda Czarnek przywołał piękne, ale i tragiczne karty narodowej historii:
 
– W Lublinie zawarta została w XVI wieku Unia między Polską i Litwą, która jest odległą poprzedniczką Unii Europejskiej. Znajdujący się w tej sali obraz przedstawia ten wielki dziejowy moment – powiedział wojewoda. – Historia jednak nie zawsze była łaskawa dla Ziemi Lubelskiej. Nie szczędziła jej cierpień i dramatów, tak jak nie szczędziła ich Polsce. Znakiem tragicznych losów tej ziemi jest Państwowe Muzeum na Majdanku ukazujące miejsce, w którym istniał podczas II wojny światowej obóz koncentracyjny założony przez niemieckich nazistów. Uśmiercono w tym obozie setki tysięcy ludzi.
 
Wojewoda podkreślił, że ma nadzieję na owocną współpracę i częstsze kontakty z reprezentantami państw. Ten aspekt wizyty poruszyli w swoich wypowiedziach współgospodarze uroczystości marszałek województwa Sławomir Sosonowski oraz prezydent Lubina Krzysztof Żuk. Następnie w imieniu ministra spraw zagranicznych głos zabrała dyrektor Protokołu Dyplomatycznego Irena Lichnerowicz-Augustyn, przypominając m.in. kilkunastoletnią już tradycję takich spotkań promocyjnych w regionach. Ambasadorzy zapoznali się także z multimedialną prezentacją regionu oraz jego stolicy.
 
Bardzo ciepło przyjętym punktem programu był koncert uczniowskiej orkiestry barokowej. Zespół z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie wystąpił pod kierunkiem profesor Teresy Krasowskiej. Młodzież w strojach z epoki wykonała utwory J.B. Lully’ego, A. Corelliego, A. Marcello oraz J.S. Bacha.
 
Ambasadorowie oraz osoby im towarzyszące zwiedzili lubelskie Stare Miasto, korzystając z przewodnictwa pasjonatów miejskiej historii. Osobny punkt stanowiło spotkanie z arcybiskupem Budzikiem w archikatedrze lubelskiej oraz zwiedzanie katedry, jej kaplicy akustycznej i skarbca.
 
                                                                                ***
 
Podczas drugiego dnia pobytu ambasadorzy zwiedzili zakłady Ursus S.A. i Fabrykę Cukierków „Pszczółka” w Lublinie, Stare Miasto w Zamościu, zaś w Chełmie Państwową Wyższą Szkołę Zawodową – Centrum Studiów Inżynierskich. Z kolei ostatniego dnia dyplomaci odwiedzili Muzeum na Majdanku gdzie złożyli kwiaty przed Mauzoleum. Ostatnimi punktami pobytu w województwie lubelskim były wizyty w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.
 
Spotkania szefów misji dyplomatycznych w Polsce organizowane są cyklicznie w różnych regionach kraju. W naszym województwie takie spotkania miały miejsce w 2000 i 2009 roku. W tegorocznym, oprócz wojewody Czarnka, z ramienia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego uczestniczył również wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
 
Fot. Katarzyna Link