Apel połączony z otwarciem wirtualnej strzelnicy w ZSO im. Z. Herberta w Lublinie

23.05.2022

 
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie odbył się uroczysty apel, połączony z otwarciem wirtualnej strzelnicy, która umożliwiła wprowadzenie dodatkowego przedmiotu uzupełniającego dla uczniów klas mundurowych - strzelectwa sportowego.
 
Elementami spotkania były wręczenie dyplomów dla laureatów ogólnopolskich zawodów sportowo-obronnych - uczniów klas wojskowych, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej XIV LO, wystąpienia okolicznościowe. W wydarzeniu uczestniczyli  m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
- To, co widzimy w ostatnich latach to imponujący rozwój tej placówki oświatowej.  Serdecznie gratulujemy tego rozwoju Panu dyrektorowi, całej kadrze pedagogicznej, ale nade wszystko rodzicom i uczniom. W sytuacji, w której się dzisiaj znajdujemy, w której znajdują się zwłaszcza nasi sąsiedzi za wschodnią granicą – służba ojczyźnie, honor żołnierza - to rzecz, która jest absolutnie nie do przecenienia – mówił minister edukacji  nauki Przemysław Czarnek.
 
- Gdybyśmy zapytali jeszcze dziesięć lat temu o to, jak postrzega się klasy mundurowe - oczywiście to postrzeganie zawsze było pozytywne - to dzisiaj poparcie dla tego rodzaju edukacji jest szczególnie mocne. Podobnie szczególnie mocne jest poparcie w społeczeństwie do powrotu do najróżniejszych form, czegoś co kiedyś w przeszłości  nazywaliśmy przysposobieniem obronnym. Ta inwestycja, „wirtualna strzelnica” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lublinie, gdzie tak wspaniale rozwijają się klasy mundurowe, jest szczególnie ważna i wpisuje się w program działania Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ministerstwa Obrony Narodowej – dodał Przemysław Czarnek.
 
Inwestycja została dofinansowana ze środków programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie”.