Barbórka w LW "Bogdanka". Odznaczenia państwowe dla zasłużonych górników

03.12.2022

 
- Pragnę serdecznie pogratulować osobistego sukcesu zawodowego wszystkim, którzy zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi oraz podziękować całej rodzinie górniczej za rolę, jaką pełni Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. w skali województwa lubelskiego i całego kraju - podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas uroczystości zorganizowanych z okazji Dnia Górnika w Lubelskim Węglu "Bogdanka" S.A.
 
30 listopada minęło 40 lat od wydobycia pierwszej tony węgla z "Bogdanki". Tegoroczne uroczystości barbórkowe były więc dla braci górniczej wyjątkowe. Podczas dwudniowych obchodów, blisko 270 osób zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi. Ponadto, nadano 17 stopni górniczych, wręczono po 80 honorowych szpad górniczych i kordzików oraz 5 kryk. Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy odeszli na wieczną szychtę.
 
Wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. dyplomem uznania z medalem za nieoceniony wkład w rozwój gospodarki narodowej, godną uznania działalność w sektorze wydobywczym węgla kamiennego, uzyskanie pozycji niekwestionowanego lidera rynku, realizowanie planów inwestycyjnych obejmujących budowę nowych wyrobisk oraz modernizację już istniejących, wdrażanie innowacyjnych, nowoczesnych i efektywnych działań na rzecz produkcji węgla w Polsce, wzorowe standardy dotyczące bezpieczeństwa pracy, a także za dbałość o ochronę środowiska, odpowiedzialną postawę, trud i zaangażowanie w obliczu wyzwań ekonomicznych i technicznych, wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących dobru wspólnemu oraz promowaniu województwa lubelskiego w kraju.
 
Wyrazy uznania górnikom za ich ciężką pracę przekazali także obecni na uroczystościach m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, szef gabinetu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal, prezes zarządu Enea Paweł Majewski, przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda, abp Stanisław Budzik, a także za pośrednictwem listu - marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 
 
- Jesteśmy świadomi, że zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej, węgiel od nas jest niezbędny dla polskiej gospodarki i to nad jego wydobyciem i dostarczeniem do naszych odbiorców skupiamy się przede wszystkim. Z poczuciem odwagi i wiary patrzymy w przyszłość, chodź ta, z uwagi na politykę klimatyczną Unii Europejskiej nakierunkowana na dekarbonizacje nie wydaje się przyjazna. Mimo to my walkę o swoje, o Bogdankę mamy zapisane w genach, Mamy przygotowane programy i plany działań na przyszłość, które będą współtworzyć dalszy rozwój kopalni – podkreślał p.o. prezesa zarządu Artur Wasilewski. 
 
Obecny na uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że w Bogdance przez 40 lat były i wielkie kryzysy, i ogromne wyzwania, i lata wielkich sukcesów, maksymalnego wydobycia i rekordowego zatrudnienia. Obecna sytuacja w energetyce jest impulsem do zmiany myślenia o perspektywach rozwoju przemysłu wydobywczego. Kryzys gospodarczy powoduje, że musimy zmienić myślenie o nowych perspektywach rozwojowych górnictwa węgla kamiennego, tu na Lubelszczyźnie i w Polsce. Wszystkim górnikom i ich rodzinom przekazał życzenia: Życzę wytchnienia i odpoczynku. Niech św. Barbara ma Was w opiece. Szczęść Boże!  
 
***
 
Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż. Nazywana "czarną perłą" polskiego górnictwa i gospodarki województwa lubelskiego, jest kopalnią inteligentnych rozwiązań, jedną z najnowocześniejszych w Europie i najbardziej dochodową kopalnią węgla kamiennego w Polsce. 
 
Fot. LW Bogdanka