Blisko 500 mln zł na drogi lokalne. Wojewoda przekazał pierwsze umowy

06.09.2019

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył samorządom pierwsze umowy dotacji udzielonej w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W spotkaniu, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sylwester Tułajew i poseł na Sejm RP Gabriela Masłowska.
 
- Rozpoczynamy dzisiaj cały cykl wręczania umów na dofinansowanie do dróg samorządowych gminnych i powiatowych w województwie lubelskim. Rozpoczynamy od powiatu lubelskiego i najbliżej położonych powiatów: świdnickiego i łęczyńskiego. W kolejnych dniach będziemy kontynuować te uroczystości w innych powiatach województwa lubelskiego. Tych umów jest mnóstwo – mówił wojewoda Czarnek.
 
Dzisiejsze umowy dotyczące ośmiu zadań powiatowych realizowanych w tych trzech powiatach to  wartość 38.657.220 zł,  w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 23.547.442 zł. Powstanie 24,87 km dróg powiatowych.
 
Z kolei wartość zadań gminnych na terenie trzech powiatów wynosi 79.278.863 zł, w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 45.777.482 zł. Razem  to 49 zadań na 61,28 km dróg gminnych.
 
- To ogrom zadań inwestycyjnych, infrastrukturalnych do tej pory w województwie niespotykany. Premier Morawiecki podpisał w piątek listę Funduszu Dróg Samorządowych w województwie lubelskim na kwotę razem z zadaniami wieloletnimi blisko 500 mln zł. Z tego samego FDS wiosną tego roku przekazywaliśmy już umowy w finansowaniu 50/50 o wartości 80 mln zł. Serdecznie państwu gratuluję. Wiem, że niektóre drogi są już zrobione, że niektóre przetargi na drogi są porozstrzygane, a niektóre czekają na rozstrzygnięcie. Jestem przekonany, że wszyscy zrealizujecie te zadania tak, by mieszkańcy województwa lubelskiego mogli cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem na drogach samorządowych – podkreślił Przemysław Czarnek.
 
Pełna lista zadań, które otrzymały dotacje rządowe znajduje się w BIP LUW
https://luwwlublinie.bip.gov.pl/fundusz-drog-samorzadowych/fundusz-drog-...