Cyfrowa majówka – konkurs na inicjatywy dla lokalnych społeczności

23.04.2019

Z myślą o lokalnych społecznościach 11 maja startuje konkurs Cyfrowa majówka.  Konkurs organizowany jest w ramach realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”.
 
To konkurs na inicjatywy dla lokalnych społeczności.  Wydarzenia należy zorganizować od 11 do 19 maja 2019 r. W Cyfrowej majówce chodzi o to, aby możliwie najwięcej osób dowiedziało się – a może i nauczyło – co dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Cyfrowa majówka ma być przede wszystkim  dobrą zabawą. Można zaprosić lokalnych seniorów i pokazać  im jak korzystać z poczty e-mail,  czy dzieci i rozpocząć  przygodę z programowaniem.
 
 O jakie wydarzenia chodzi? To zależy tylko od kreatywności ich organizatorów. Gra miejska, warsztaty, pogadanka, seminarium, aplikacja internetowa, kino plenerowe, piknik cyfrowy, a nawet wyjątkowo ciekawa lekcja informatyki – to tylko kilka propozycji. Im więcej inicjatyw, tym lepiej.
 
Najciekawsze inicjatywy zostaną docenione - to na nie czekają nagrody. Niektóre z nich to profesjonalne warsztaty programowania i roboty do nauki programowania.
 
Do  konkursu mogą się zgłosić wszyscy: całe szkoły, czy gminy, ale i pojedyncze, prywatne osoby. Mogą to być Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, przedszkola, biblioteki, organizacje pożytku publicznego, domy kultury, strażacy czy lokalni przedsiębiorcy.
 
 
Co należy zrobić?
 
Krok 1:  od 11 do 19 maja 2019 r. trzeba zorganizować  piknik, pogadankę, warsztaty, turniej gier, koncert, przedstawienie, potańcówkę albo inne ciekawe majówkowe wydarzenie! Ważne, aby w trakcie spotkania – niezależnie od tego jaki będzie miało charakter – porozmawiać też o nowoczesnych technologiach, jak z nich korzystać i dlaczego warto?
 
Krok 2:  należy zarejestrować swój pomysł (najpóźniej do 19 maja) – na stronie www.koduj.gov.pl w zakładce Cyfrowa Majówka czeka elektroniczny formularz: http://koduj.gov.pl/zglos-inicjatywe/.
 
Krok 3:  Do 26 maja 2019 r. należyprzesłać  sprawozdanie ze zorganizowanej akcji. Trzeba pamiętać o zdjęciach, filmach, o wszystkim tym co – Państwa zdaniem – może przekonać, że to właśnie Państwo  powinniście wygrać.
 
 
Robo-nagrody
 
W trakcie organizowanych wydarzeń nie tylko Państwo powinniście zadbać o atrakcje… my także mamy dla Państwa coś specjalnego. Nagrody!
 
Jak je zdobyć? Trzeba zorganizować imprezę, zarejestrować ją i do 26 maja br. wysłać  krótkie sprawozdanie. Co będziemy oceniać?
 

 • pomysłowość – czyli kreatywność inicjatywy.
 • „cyfrowość” imprezy – czyli to, co dla nas najważniejsze. Do zagospodarowania są cztery obszary: programowanie dla dzieci, e-usługi administracji, bezpieczeństwo w sieci, jakość życia – czyli szeroko pojęte kompetencje cyfrowe. Im więcej tematów zostanie podjętych w trakcie inicjatywy, tym większa szansa na nagrodę
 • różnorodność grupy – im więcej osób zostanie zaangażowanych, zaproszonych, tym lepiej
 • materiały promocyjne – trzeba robić zdjęcia, nagrywać  filmy, promować inicjatywę w lokalnych mediach i inspirować  innych – im więcej osób usłyszy o danej inicjatywie, tym więcej osób może złapać cyfrowego bakcyla lub dowiedzieć się czegoś nowego o cyfrowym świecie

 
Zastrzegamy sobie prawo przyznania dodatkowych punktów organizatorom, których wydarzenia nie będą tylko krótką, jednorazową imprezą, a pozostawią po sobie trwałe efekty, zmotywują do kolejnych inicjatyw, czy ich skala będzie wyjątkowo duża.
 
A oto, co można wygrać:
 
I miejsce:
10 nagród, gdzie każda z dziesięciu nagród to:

 • 1 bon na warsztaty z programowania dla grupy dzieci z klas 1-6 szkoły podstawowej
 • 1 robot edukacyjny
 • dodatkowo dla najlepszych 3 laureatów: 1 zestaw gadżetów promocyjnych od partnerów, 1 gra Cody Roby oraz 1 głośnik bezprzewodowy

 
II miejsce:
7 nagród, gdzie każda z siedmiu nagród to:

 • 1 robot edukacyjny
 • 1 zestaw gadżetów promocyjnych od partnerów oraz
 • 1 gra Cody Roby

 
III miejsce:
8 nagród, gdzie każda z ośmiu nagród obejmuje 1 robot edukacyjny.
Do dzieła!
Najpóźniej do 10 czerwca 2019r. wyłonimy organizatorów najciekawszych inicjatyw, którzy zdobędą nagrody.
 
 
 
WAŻNE DATY:
 

 • 11-19 maja 2019 r. – to w tym czasie powinno odbyć się wydarzenie. Im wcześniej zostanie  zarejestrowane, tym lepiej!
 • 19 maja 2019 r. – najpóźniej do tego dnia należy zarejestrować pomysł na http://koduj.gov.pl/zglos-inicjatywe/
 • 26 maja 2019 r. – do tego dnia czekamy na sprawozdania z wydarzeń. Będziemy je analizować i na ich podstawie wyłonimy zwycięzców
 • 10 czerwca 2019 r. – do tego dnia wyłonimy zwycięzców

 
 
WAŻNE MIEJSCA:
 

 • www.koduj.gov.pl – to na tej stronie dostępny jest  formularz zgłoszeniowy, a także Regulamin konkursu i materiały promocyjne: plakat i instrukcję jak zrobić majówkę!
 • www.gov.pl/cyfryzacja, na tej stronie znajdują się  aktualne informacje o  konkursie
 • Warto zajrzeć też na media społecznościowe Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
 • W razie jakichkolwiek pytań, można pisać na adres:  programowanie [at] mc.gov.pl

 
 
INNE, TEŻ WAŻNE:
 
Jedna inicjatywa może obejmować kilka różnorodnych wydarzeń, z których każde może dotyczyć jednego lub wszystkich czterech obszarów:
 

 • Obszar 1 – Programowanie dla dzieci

Programowanie to kompetencja przyszłości, ale przede wszystkim to po prostu frajda. Na stronie koduj.gov.pl są gotowe scenariusze zajęć. Dzięki nim można zorganizować warsztaty dla dzieci w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności kupowania drogiego sprzętu.

 • Obszar 2 – E-usługi publiczne

Potrzebują Państwo nowego dowodu? Chcą sprawdzić punkty karne? Wyjeżdżają za granicę i potrzebują karty ubezpieczenia zdrowotnego? Jest za mało czasu, żeby złożyć PIT w urzędzie skarbowym? Na stronie www.obywatel.gov.pl znajduje się  wiele e-usług, które po prostu ułatwiają życie. Ile z nich Państwo znają? Ile z nich znają Państwa dziadkowie i sąsiedzi? Wiedzą już Państwo, że e-administracja to oszczędność czasu i wygoda – możliwość załatwienia spraw w dogodnym dla siebie czasie i miejscu? Przekonajcie o tym innych!
 
Plakat informacyjny
 
Plakat dla organizatorów wydarzeń
 
Cyfrowa majówka - instrukcja