Debata z ministrem Szymańskim. „Członkostwo w UE dało wiele korzyści”

08.10.2019

- Mamy wyjątkową okazję porozmawiać z ekspertem i praktykiem polskiej polityki zagranicznej - ministrem Konradem Szymańskim, na temat osiągnięć polskiej polityki zagranicznej w ostatnich czterech latach w kontekście 15-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej. To przyszłość również Polski. Zależy nam, aby Unia Europejska była płaszczyzną i miejscem, w którym Naród Polski i społeczeństwo polskie będą się mogło rozwijać najlepiej jak to tylko możliwe – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego.
 
Briefing z udziałem wojewody i wiceministra spraw zagranicznych był wstępem do debaty odbywającej się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim pn.  „Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019: Polska w integrującej się Europie”
 
- Od czasu naszej akcesji w Unii zmienia się wiele. Unia odgrywa niezwykle pozytywną rolę dla polskiego dobrobytu. Może odgrywać większą rolę dla polskiego bezpieczeństwa. To w jaki sposób będzie ona kształtowana już teraz zależy od nas. Unia Europejska nie jest projektem zewnętrznym wobec nas. Polska jest pełnoprawnym uczestnikiem tego procesu – mówił przed debatą minister.
 
Debata została zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Wydarzenie było poświęcone roli Polski w procesie wielowymiarowej integracji europejskiej, partnerstwie wschodnim, wspólnym fundamentom i wartościom państw Europy.  Prelegentami podczas debaty byli m.in.  wiceminister Szymański i wojewoda Czarnek.
 
- Polska była, jest i będzie w UE. Są dwa powody, dla których jest to nasz interes. Mam nadzieję, że Unia będzie pozostawać przez następne lata najlepszą formułą pokoju, i to jest rzecz najważniejsza. Te 15 lat bardzo nas zmieniło, jeśli chodzi o wygląd naszych miast, wsi, dróg, autostrad. To się zmieniło zdecydowanie na plus. Nasze członkostwo w Unii dało nam wiele korzyści przez ostatnie 15 lat – powiedział wojewoda Czarnek podczas debaty.