Droga S17 dłuższa o kolejne 30 km. "Przybliżamy Lublin do Warszawy"

04.07.2019

18 czerwca do ruchu zostało oddanych 13 kilometrów drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód. Dzisiaj droga ekspresowa łącząca Warszawę z Lublinem wydłużyła się o kolejne 30 km. Kierowcy skorzystają z odcinka od końca obwodnicy Garwolina do granicy z województwem lubelskim oraz kolejnych kilku kilometrów do węzła Ryki Północ, gdzie zjadą na stary przebieg DK17. Kolejnym, 15-kilometrowym odcinkiem S17 omijającym Ryki, kierowcy pojadą pod koniec wakacji. Wtedy też dystans 140 km od Garwolina do Piask pokonają w 70 minut.
 

Bardzo się cieszę i składam wielkie gratulacje Ministerstwu Infrastruktury, szefowi resortu Andrzejowi Adamczykowi, parlamentarzystom i pracownikom służb zaangażowanych w tworzenie tej inwestycji. Będziemy wspólnie pracować dla dalszego rozwoju Polski i naszego regionu – podkreśla wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Dwujezdniowa droga ekspresowa S17 od końca obwodnicy Garwolina do granicy z województwem lubelskim, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i rezerwą pod trzeci, powstała w większości w miejscu starej DK17. Jedynie na wysokości Gończyc i Trojanowa biegnie po nowym śladzie, omijając od wschodu te miejscowości. Jezdnia nowej trasy w kierunku Warszawy w dużej mierze wykorzystuje korpus starej drogi, wytyczonej niemal 200 lat temu w czasach Dyrekcji Generalnej Dróg i Mostów Królestwa Polskiego. Jezdnia w kierunku Lublina powstała od podstaw, podobnie jak system dróg umożliwiających obsługę ruchu lokalnego.
 
- Przybliżamy Warszawę do Lublina, a Lublin do Warszawy. Trzy tygodnie temu otwarliśmy odcinek drogi ekspresowej S17 Kurów-Skrudki. Dzisiaj otwieramy odcinek Garwolin-Ryki. Oddajemy do ruchu 30 km drogi ekspresowej. Czas przejazdu między Warszawą a Lublinem znacząco się skróci. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym powstanie tej nowej drogi było możliwe – mówił podczas uroczystego otwarcia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 
 
Aby skrócić oczekiwanie kierowców na możliwość jazdy dwoma jezdniami na całej trasie, od Garwolina do węzła Ryki Północ, na jej części będzie chwilowo obowiązywać ograniczenie prędkości do 100 km/h. Związane to jest z trwającym jeszcze uzyskiwaniem pozwolenia na użytkowanie dla odcinka od końca obwodnicy Garwolina do Gończyc oraz od granicy województwa mazowieckiego do węzła Ryki Północ. Dlatego też, jeszcze przez kilkanaście dni, będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu z przekreślonym oznakowaniem „eski”. Po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie kierowcy pojazdów osobowych będą mogli jechać z prędkością 120 km/h.
 
GDDKiA/Lublin