Edukowali na temat cyberprzestępczości. Wizyta wiceministra Andruszkiewicza

24.01.2020

Warsztaty prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy wojewódzkiej Policji w Lublinie, a także film na temat cyberbezpieczeństwa. Między innymi to, czekało na uczestników konferencji pn. "Świadomi - bezpieczni. Cyberprzestępczość wyzwaniem XXI wieku".
 
W spotkaniu, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli m.in. wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.   
 
Warto, abyśmy poświęcili czas na rozmowę o bezpieczeństwie. W toku codziennego życia, ta wiedza może okazać się bardzo przydatna. Niestety dochodzi do zdarzeń i incydentów w sieci, które później mają bezpośredni, negatywny wpływ kształt na życie internautów – mówił Adam Andruszkiewicz.
 
Wcześniej, wiceminister Adam Andruszkiewicz i wicewojewoda Robert Gmitruczuk  spotkali się z dziennikarzami.
 
- Jestem z wizytą w Lublinie w ramach objazdu Polski, podczas którego poruszamy temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Uważamy, że jest to bardzo ważne zagadnienie, które z każdym rokiem będzie wzrastało na znaczeniu. Z badań, które opracowujemy przy współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową, z instytutem badawczym, wynika bardzo jasno, że sukcesywnie rośnie liczba młodych ludzi, która spędza coraz więcej czasu w Internecie. Z naszych analiz wynika, że ta obecność w Internecie nie tylko sprowadza się do dobrych celów, ale jak wiemy czyhają tam niebezpieczeństwa. Staramy się uświadamiać dzieci, młodzież i rodziców, aby zwracano uwagę na to, w jaki sposób dzieci spędzają czas wolny w Internecie. Staramy się temu przeciwstawiać przez edukację. Naszym celem nie jest wprowadzanie cenzury w Internecie – dodał wiceminister cyfryzacji. 
 
- Bardzo się cieszę, że na Lubelszczyźnie rozpoczynamy cykl przestrzegania. Spotykamy się po to, by przestrzec najmłodszych, osoby nieświadome, albo nie w pełni świadome, przed zagrożeniami, które czyhają ze strony nowoczesnych technologii. Za nimi idą nowe zagrożenia, przestępstwa, sposoby wyłudzania środków finansowych i te zagrożenia dotyczące sfery intelektualnej i duchowej, które stanowią wypaczenie pewnych postępowań. Z tym będziemy walczyć – podkreślił wicewojewoda Robert Gmitruczuk.