Efekty wizyty wojewody w Kanadzie. Będą nowi inwestorzy?

06.12.2018

Na zaproszenie Europejskiej Fundacji Aktywności Społecznej  i Polonii kanadyjskiej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek gościł ostatnio w Kanadzie: w Ontario (Toronto) i w mieście Mississauga. Wojewoda stał na czele delegacji, w skład której wchodzili przedstawiciele przedsiębiorców.
 
Głównym celem pobytu było nawiązanie kontaktów gospodarczych i handlowych. Wojewoda odbył szereg spotkań. Wśród nich znalazły się te w Parlamencie Ontario, w szczególności z posłami polskiego pochodzenia, a także z ministrem rozwoju i premierem stanu Ontario. Były też spotkania w Konsulacie Generalnym, m.in. z Polsko-Kanadyjską Izbą Gospodarczą.
 
O celach i efektach czterodniowej wizyty wojewoda poinformował na zwołanym briefingu prasowym. –Uzgodniliśmy z premierem Ontario, że przyjedzie do województwa lubelskiego na Kongres Polsko-Kanadyjski. Dwa tygodnie wcześniej był tam marszałek Senatu Stanisław Karczewski i tę misję handlową już zapowiedział. W poniedziałek spotykam się z marszałkiem,  żeby o tym rozmawiać  i zaprosić oficjalnie premiera Ontario. Jesteśmy przekonani, że maj lub czerwiec przyszłego roku, to będzie termin, w którym w Lublinie odbywać się będzie przynajmniej zasadnicza część misji handlowo-gospodarczej – powiedział Czarnek.
 
Wideo z briefingu: https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/387642131779706/   
 
Wojewoda nawiązał też do czterodniowego Kongresu Polsko-Amerykańskiego „100 lat wspólnego dziedzictwa”, zorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski i Lubelski Urząd Wojewódzki. Okazją był jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Minęło też 99 lat od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA. 
 
Zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w Polsce jest ogromne. Pokłosiem kongresu, który mieliśmy tutaj w październiku bieżącego roku, jest pełna gotowość gubernatora Wisconsin i przedsiębiorców, którzy tu byli, do jak najszybszego inwestowania w naszym  regionie. Czekają tylko na opracowanie przez naszych przedsiębiorców konkretnych obszarów inwestycyjnych. Jednym z obszarów inwestycyjnych są domy dla seniorów, w których mogliby zamieszkać emeryci chcący wrócić do Polski z USA czy Kanady – podkreślił wojewoda Czarnek.