Europejski Dzień Numeru 112. Pracownicy CPR dostaną podwyżki

08.02.2019

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie świętowano dziś Europejski Dzień Numeru 112. Z tej okazji rozstrzygnięto konkurs dla dzieci i młodzieży, zaś pracownicy Centrum Powiadamiana Ratunkowego w Lublinie zostali nagrodzeni za swoją pracę. Dodatkowo, co ogłosił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, od kwietnia operatorzy numeru 112 dostaną podwyżki swoich pensji.
 
– Rząd Rzeczpospolitej Polskiej pana premiera Mateusza Morawieckiego dostrzega wagę numeru 112. Widać to po znaczących podwyżkach wynagrodzeń pracowników CPR, które będą miały miejsce lada moment, z wyrównaniem od stycznia. Tego się domagaliśmy od dawna. Obiecałem państwu, że przyjdzie taki moment i on w końcu nadszedł. Ktoś kto potrafi rozmawiać z ludźmi, także w językach obcych, ktoś kto jest psychologiem, bo rozmawia z ludźmi w różnych sytuacjach życiowych, musi również liczyć na godne wynagrodzenie. To jest warunek rozwijania się CPR – podkreślił wojewoda Czarnek.
 
Wśród zaproszonych gości współpracujących ściśle z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie byli obecni komendant wojewódzki policji insp. Robert Szewc, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Szczepan Goławski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Zdzisław Kulesza, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Andrzej Odyniec i kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) Jarosław Szymczyk.
 
- Operatorzy to ludzie, którzy potrafią mówić w językach obcych i przede wszystkim w sposób spokojny i umiejętny rozmawiać z każdym rozmówcą. Niestety w dalszym ciągu mamy do czynienia z sytuacją, gdzie rozmów zasadnych jest ok. 31 procent, a ci pozostali blokują linię i obciążają pracowników CPR. Tym większa jest rola szkół i wychowawców, aby młodzież wyposażać w wiedzę, aby nie blokować nr 112. Nie ma skutecznej pomocy osobie, która ulega wypadkowi, albo nagle zapada na zdrowiu. Nie ma skutecznej pomocy w ugaszeniu pożaru, nie ma skutecznego dojazdu do chorego bez bardzo szybkiej reakcji ze strony operatora nr 112  – zauważył wojewoda.
 
- Jest też tak, że o ile my mamy tych operatorów na wszystkich zmianach, o tyle w wielu miejscach w Polsce wakatów do zapełnienia w CPR jest więcej. To powoduje, że wiele zgłoszeń, które powinny być obsługiwane przez inne województwa trafia do naszych operatorów. Za to im serdecznie dziękuję. Nie ma bezpieczeństwa publicznego w każdym zakresie bez znakomitej pracy pracowników CPR. Gratuluję szkołom, w których uczą się laureaci, którzy dzisiaj dostaną nagrody za wygranie konkursu – zakończył wojewoda.
 
W konkursie wzięło udział 514 uczniów ze 116  szkół. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność pracy, pomysłowość autorów, estetyka pracy i jej wartości artystyczne i przyznała nagrody za 3 wyróżnienia i za trzy pierwsze miejsca. Pierwsze miejsce: Liliana Szewczyk – Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, opiekun Joanna Hałoń-Gnutek; drugie miejsce: Irmina Portka – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim, opiekun Agnieszka Klimecka-Krawczyk; trzecie miejsce: Urszula Kępka – Zespół Szkól im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach, opiekun Ewa Stawska.
 
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Wdowicz – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Wólce Kańskiej, opiekun Beata Wdowicz; Karolina Ziółek – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach, opiekun Anna Dyguś; Błażej Zwierzyński – Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie, opiekun Joanna Prokop.
 
Dodatkowo przeprowadzony został konkurs wiedzy na temat prawidłowego korzystania z numeru 112, w którym rywalizowały ze sobą reprezentacje dwóch szkół z terenu Lubelszczyzny: Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tomaszowicach. Obie placówki otrzymały w nagrodę za udział w konkursie nagrody w postaci aparatów fotograficznych.