II edycja „Bitwy o wozy”. Lubelskie z szansą na 6. samochodów dla OSP

07.07.2020

 
Gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Dziś w Chełmie odbył się briefing prasowy, podczas którego przedstawiono szczegółowe wytyczne akcji.
 
W spotkaniu uczestniczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Alinowski i zastępca dyrektora Biura Organizacji, Kadr i Budżetu Urzędu LUW w Lublinie Katarzyna Zawiślak.
 
Środki na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.).
 
- Ten aspekt sprawia, że jeżeli mówimy o województwie lubelskim, jest szansa nawet na 6. samochodów, dlatego, że oprócz czterech byłych województw, mamy powiaty które były w granicach administracyjnych innych województw. Powiat łukowski był w granicach województwa siedleckiego, z kolei powiat janowski - ale również niektóre gminy powiatu kraśnickiego - były w granicach administracyjnych województwa tarnobrzeskiego. Gdyby się zdarzyło, że dwie gminy mają identyczną frekwencję, wtedy nie będzie decydować losowanie, a aktywność jednostek OSP na terenie danej gminy. Ta forma nagrody doskonale wpisuje się w akcję wsparcia najmniejszych wspólnot na terenie naszego kraju – podkreślił wojewoda lubelski.
 
Maksymalna wysokość średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wynosi 800 000 zł. O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.
 
3 lipca br., 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało już z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Frekwencja wyborcza wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67 do 86 proc. Pojazdy trafią do gmin: Czernica (woj. dolnośląskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Godziszów (woj. lubelskie), Zabór (woj. lubuskie), Nowosolna (woj. łódzkie), Żegocina (woj. małopolskiego), Michałowice (woj. mazowieckie), Praszka (woj. opolskie), Cisna (woj. podkarpackie), Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), Koszarawa (woj. śląskie), Masłów (woj. świętokrzyskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i miasta Łeba (woj. pomorskie).
 
- Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – mówił szef MSWiA podczas wręczania promes w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”.
 
                                                                                         ***
 
Akcja ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego. Dzięki temu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. To oni często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. W ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie.
 
- Beneficjentem akcji będziemy my wszyscy. Dzięki temu, że zagłosujemy, podniesiemy wyborczą frekwencję, a nasze OSP dzięki temu mogą się wzbogacić o nowe samochody ratowniczo-gaśnicze. To kontynuacja wspomagania OSP. W tym roku już, dzięki dotacjom ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra klimatu i gmin, kupujemy 36. samochodów dla OSP z terenu naszego województwa, plus jeszcze 1. dla gminy Godziszów, która wygrała go w pierwszej edycji. Gdybyśmy wygrali te 6. to mielibyśmy rekordową ilość samochodów dla województwa. Ta akcja to znaczny zastrzyk dla wspomożenia systemu bezpieczeństwa państwa. OSP są ogromnie ważne w systemie bezpieczeństwa – mówił nadbryg. Grzegorz Alinowski.
 

Na koniec 2019 roku w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen.
 
 
Wytyczne II tura