Inauguracja budowy szpitala tymczasowego dla województwa lubelskiego

10.11.2020

- To ważny moment. Wczoraj podpisaliśmy umowę zawartą między Targami Lublin i Wojewodą Lubelskim na proces adaptacji Targów Lublin na potrzeby szpitala tymczasowego - mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka, rozpoczynając konferencję prasową inaugurującą budowę szpitala tymczasowego dla województwa lubelskiego przeznaczonego dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
 
Wizualizacja szpitala tymczasowego
 

- Dzisiaj wydałem polecenie, że szpitalem patronackim szpitala tymczasowego jest SPSK nr 1 w Lublinie. Szpital tymczasowy to jeden z etapów w sytuacji, kiedy dynamika wzrostu zakażeń sprawiłaby, że potrzeba hospitalizacji pacjentów zakażonych przekroczyłaby możliwości systemu leczenia szpitalnego. Jesteśmy aktualnie w fazie rozwijania liczby łóżek zakaźnych na II poziomie do 2359. Jeżeli okaże się, że ta liczba jest niewystarczająca, stąd zabezpieczamy się na taką sytuację szpitalem tymczasowym. Dalsze rozwijanie łóżek zakaźnych na bazie szpitali zbyt mocno ograniczyłoby proces leczenia osób niezakażonych. To jest ta pewna granica tych 35 proc. bazy łóżkowej systemu lecznictwa szpitalnego w województwie lubelskim, której nie chcemy przekroczyć. Dlatego przy potrzebie większej liczby osób hospitalizowanych tworzymy szpital tymczasowy, który będzie miał możliwość zafunkcjonowania na przełomie listopada i grudnia. (...) Na razie zbieramy deklaracje osób zewnętrznych, które chciałyby bądź byłyby zainteresowane pracą w tym szpitalu. Ten zasadniczy proces rekrutacji będzie niewątpliwie realizowany przede wszystkim w oparciu o wskazania ze strony SPSK1 ze względu na specyfikę funkcjonowania dwóch oddziałów – dodał wojewoda lubelski.
 

W spotkaniu udział wzięli również Filip Bittner wiceprezes zarządu Grupa MTP, Robert Głowacki prezes Zarządu Targów Lublin S.A., Michał Mulawa wicemarszałek województwa lubelskiego, Andrzej Wojewódzki sekretarz miasta Lublin, Beata Gawelska dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego dla województwa lubelskiego przeznaczonego dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, dr n. med. Grażyna Semczuk oraz dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar pełnomocnicy Wojewody Lubelskiego ds. organizacji udzielania świadczeń medycznych w szpitalu tymczasowym dla województwa lubelskiego przeznaczonym dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
 

- Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w procesie projektowania, wypracowywania rozwiązań tego szpitala, koncepcji zarówno tej infrastrukturalnej, ale również medycznej. Dziekuję głównym udziałowcom spółki akcyjnej Targi Lublin tych, dzięki krórym decyzji ta lokalizacja została sformalizowana. Dziękuję prezesowi międzynarowych targów poznańskich Filipowi Bittnerowi, Panu marszałkowi województwa lubelskiego na ręce Pana Michała Mulawy, prezydentowi miasta Lublin na ręce Pana Andrzeja Wojewódzkiego. Dziękuję Panu prezesowi zarządu Targów Lublin Robertowi Głowackiemu i Pani dyrektor Beacie Gawelskiej za to, że przyjęła patronactwo nad szpitalem tymczasowym. Dziękuję osobom, które wypracowywały zarówno koncepcję adaptacji, ale i medycznej. Dziękuję pani Magdalenie Czarkowskiej, która odpowiada za tę część infrastrukturalną, dziękuję Pani Grażynie Semczuk, Panowi Mirosławowi Czuczwarowi i Panu Niedźwieckiemu i Panu Osipowskiemu kierownikowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW – podkreślił Lech Sprawka.
 

Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Budowa szpitali i zwiększenie liczby łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 są jednymi z elementów zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia Polakom w walce z pandemią koronawirusa.
 

- Obiekty Targów Lublin to niespełna 14 tys.m.kw., które praktycznie do ostatniego metra będą przygotowane pod bezpieczną infrastrukturę szpitala. Mamy dwa pawilony. Jeden będzie obiektem OIOM-owym, przeznaczonych na łóżka OIOM-owe, których jest zaplanowanych ok. 80. Drugi pawilon to ok. 400 łóżek, dla pacjentów, którzy będą podłączeni pod tlen. Obiekt jest przygotowany dzięki współpracy z władzami LUW, UMWL i UML, by był bezpieczny dla pacjentów i lekarzy. W przygotowaniu tak dużej inwestycji i modernizacji obiektu pod potrzeby szpitala, jest kilka wyzwań, które przed nami stoją, które musimy rozwiązać i które już rozwiązaliśmy. Czekamy tylko na ich instalację. Są to m.in. fundamenty pod zbiorniki tlenowe, które są kluczem dla każdego szpitala. Jest to instalacja tlenowa. Prace ruszyły zaraz po podpisaniu umowy. Zostaje wyłożona podłoga pod oddział OIOM-owy, na któej zostanie wyłożona odpowiednia wykładzina, i następnie możemy budować instrukcje związane z gabinetami dla lekarzy, pomieszczeniami na leki, ze strefami czystymi i brudnymi, które będą służyły medykom – mówił Filip Bittner wiceprezes zarządu Grupa MTP.
 
- Zdrowie, życie i bezpieczeństwo mieszkańców regionu lubelskiego to obecnie w dobie pandemii jeden z priorytetów działań zarządu województwa lubelskiego. Jako udziałowcy Targów Lublin, nie zastanawialiśmy się ani sekundy nad tą decyzją. Czas pandemii to czas współpracy. Tylko tak możemy to przezwyciężyć. Dziękuję wojewodzie i jego służbom, za tak sprawne działanie. Chcę zaapelować do wszystkich samorządowców, prezydentów miast, starostów o współpracę w tym trudnym dla społeczeństwa czasie. Apeluję o współpracę, byśmy mogli przezwyciężyć pandemię koronawirusa. Mam nadzieję, że nie będziemy zmuszeni, aby w tym szpitalu chorzy się znaleźli, ale musimy być na to przygotowani – podkreślił wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.
 

- Pan prezydent deklaruje wsparcie i pomoc wszystkim, którzy realizują to przedsięwzięcie. Oby ta placówka była w jak najmniejszym stopniu wykorzystywana i żeby mieszkańcy nie chorowali, a jeśli zachorują, by przechodzili koronawirusa łagodnie. Panie wojewodo, w imieniu Pana prezydenta deklaruję współpracę i działanie we wszystkim i w całym zakresie – mówił sekretarz miasta Lublin Andrzej Wojewódzki.
 

- Mamy krótki czas adaptacji tego szpitala. Ma to być szpital tymczasowy, ale ma spełniać wszelkie normy tak, by bezpieczeństwo było zagwarantowane dla personelu i pacjentów. Przygotowaliśmy bardzo dobry plan adaptacji. Mam nadzieję, że zaufanie, jakim nas obdarzył Pan wojewoda i Pan minister nie zostanie nadwyrężone i ten szpital jak najszybciej powstanie. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w budowę tego szpitala – mówił Robert Głowacki prezes Zarządu Targów Lublin S.A.