Jubileusz 600-lecia miasta Kock

25.02.2017

24 lutego 1417 roku król Władysław Jagiełło wystawił przywilej lokacyjny miasta Kock. W bieżącym roku mieszkańcy miasta świętują 600. rocznicę tego wydarzenia. Jubileusz odbywa się pod patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.
 
- Kock rozwijał się i wzrastał wraz z rozwojem Rzeczpospolitej. Otrzymał prawa miejskie w czasie, kiedy Władysław Jagiełło kładł podwaliny pod potęgę państwa polskiego. Dobro i pomyślność obywateli były w tym czasie priorytetem dla rządzących – powiedział w swoim przemówieniu wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który uczestniczył w obchodach 600-lecia. Podkreślił również, że także obecnie rozwój Polski, dbanie o jej niezawisłość oraz dobro obywateli i państwa stanowią priorytetowy cel rządu pani premier Beaty Szydło. Wicewojewoda wyraził tym samym nadzieję, że razem z rozwojem kraju, tak jak to miało miejsce wcześniej w historii, nastąpi wzrost znaczenia i zamożności tego wspaniałego miasta.
 
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w intencji mieszkańców miasta i gminy pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bpa Kazimierza Gurdy. Msza odbyła się w kościele parafialnym w Kocku. Kolejnym punktem inauguracji była uroczysta sesja Rady Miasta, po której wicewojewoda Gmitruczuk przekazał burmistrzowi Tomaszowi Futerze dyplom oraz medal gratulacyjny.
 
                                                                   ***
 
Obchody 600-lecia Kocka rozłożone będą na cały rok. Na 24 i 25 czerwca zaplanowane są Jubileuszowe Dni Kocka. W sobotę (24.06) odbędzie się festyn o charakterze sportowo-rekreacyjnym, podczas którego zostanie rozegrany mecz towarzyski, natomiast w niedzielę (25.06) burmistrz miasta zaprasza na festyn rodzinny połączony z wystąpieniami lokalnych wykonawców i gwiazdy wieczoru. Planowane jest również stworzenie Kockiego Muzeum Multimedialnego. W lecie odsłonięty zostanie również posąg księżnej Anny Jabłońskiej, za panowania której miasto notowało największy rozkwit oraz kamienny obelisk z tablicą upamiętniającą Bitwę Warszawską i rolę kontruderzenia z nad Wieprza, które przyczyniło się do rozstrzygnięcia walki.