Kolejni Żołnierze Wyklęci pochowani w bazylice w Radecznicy (wideo)

30.09.2019

Trzech Żołnierzy Niezłomnych spoczęło w Sanktuarium w Radecznicy. Ich szczątki zostały odnalezione w 2018 r., wydobyte z tzw. „dołów śmierci” na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, a następnie zidentyfikowane. Prochy Józefa Pysia ps. „Ostry”, Pawła Kalinowskiego ps. „Francuz” i Mieczysława Szewczuka ps. „Włoch” spoczęły w krypcie Żołnierzy Niezłomnych. To miejsce szczególne, jedyne takie w Polsce. Znajduje się w bazylice pw. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy.
 
Zostali tutaj pochowani także płk Marian Pilarski „Jar” i kpt. Stanisław Bizior „Eam”. Ich pogrzeb odbyl się w poprzednim roku. Płk Pilarski był dowódcą II Inspektoratu Zamojskiego. Pochowani żołnierze to jego podkomendni.
 
- Mamy w Radecznicy na Lubelszczyźnie pierwszą i na razie jedną kryptę Żołnierzy Niezłomnych, która jest świadectwem przywracania godności państwu polskiemu– mówił wojewoda podczas mszy św. pogrzebowej.
 
- Jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, co zginęli w walce z władzą nieludzką. I apeluję, musimy wiedzieć, policzyć dokładnie, zawołać po imieniu, opatrzyć na drogę– powiedział Przemysław Czarnek w swoim wystąpieniu.
 
Wystąpienie wojewody podczas uroczystości pogrzebowych w Radecznicy 
 
Uroczystość zgromadziła ludzi, którzy chcieli  pożegnać żołnierzy podziemia niepodległościowego.
 
W ostatniej drodze towarzyszyli im przedstawiciele rządu, z wicepremierem Jackiem Sasinem, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich,  kultury, nauki, a także sąsiedzi i mieszkańcy okolicznych miejscowości.
 
Pogrzeb bohaterów, zamordowanych przez aparat bezpieczeństwa po II wojnie światowej miał wyjątkowo uroczystą oprawę.
 
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się dzień wcześniej w Wólce Panieńskiej, tam została odprawiona msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej  i wystawione  trumny ze szczątkami bohaterów.
 
Rano z przedmieścia Radecznicy wyruszył kondukt pogrzebowy do bazyliki. Mszę św. przebiegającą zgodnie z ceremoniałem wojskowym sprawował bp Marian Rojek. Homilię wygłosił bp Stanisław Wielgus. Potem szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego zostały złożone w krypcie Żołnierzy Niezłomnych.
 
Organizatorami uroczystości pogrzebowych był IPN, wojewoda lubelski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK.