Kongres Organizacji Pozarządowych przy Wojewodzie Lubelskim (wideo)

16.04.2018

W Lublinie odbył się Kongres Organizacji Pozarządowych organizowany przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka. Podobne spotkania zaplanowano również w Chełmie (17 kwietnia), w Zamościu (18 kwietnia) oraz w Białej Podlaskiej (19 kwietnia).
 
W spotkaniu uczestniczyło ok. 300 osób. Oprócz wojewody Czarnka wsród gości byli też wicewojewoda Robert Gmitruczuk oraz reprezentująca marszałka województwa lubelskiego sekretarz Anna Augustyniak. Listy do uczestników kongresu skierowali zaś wicepremier Piotr Gliński oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.
 
- Najtrudniejsze przez te ostatnie 29 lat od 1989 roku, co dalej pozostaje trudnością, choć dużo się od tego czasu zmieniło, a  liczba organizacji obecnych na tej sali jest tego dowodem, to jest przekonanie społeczeństwa o tym, że demokracja jest ustrojem aktywności obywatelskiej.  Demokracja nie polega na tym, że co cztery lata idzie się lub nie idzie na wybory oraz kto rządzi w imieniu społeczeństwa. Polega natomiast na wymianie opinii, myśli i poglądów, krótko mówiąc na aktywności społecznej – przekonywał podczas  kongresu Przemysław Czarnek.
 
Gdyby nie organizacje pozarządowe, które masę rzeczy wykonują na różnych  płaszczyznach: kultury, tradycji, obyczajów, zdrowia, pomocy społecznej, to państwo, na które składa się nie tylko władza, ale przede wszystkim społeczeństwo, nie realizowałaby co najmniej 60-70 % swoich dzisiejszych zadań. W związku z tym na organizacjach pozarządowych opiera się demokracja – podsumował wojewoda.
 
W trakcie kongresu odbyły się równolegle targi NGO pod hasłem Cudze chwalicie, swojego nie znacie, podczas których organizacje pozarządowe z województwa lubelskiego przedstawiły swoją ofertę oraz promowały usługi i wyroby. Zaprezentowane zostały planowane  zmiany w prawie dot. NGO,  możliwości pozyskiwania środków finansowych na działalność NGO, a także przykłady dobrych praktyk w działalności NGO w województwie lubelskim.
 
W trakcie wydarzenia dyplomami wojewody oraz odznaczeniami nagrodzone zostały organizacje oraz osoby indywidualne działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, które przez swoje działania aktywizują  i integrują środowisko lokalne, kształtują zasady współżycia społecznego oraz poprawiają jakość życia społeczności lokalnej. Odznakę Honorową Primus in Agendo nadaną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską otrzymali: Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych Powrót z U w Lublinie, Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich, Ochotnicza Straż Pożarna w Goraju, o. Filip Buczyński, Ryszard Woś oraz Jan Arczewski. Wojewoda wręczył także dwadzieścia jeden dyplomów uznania.
 
Wideo z wręczenia dyplomów uznania wojewody https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/897886447051089/
 
Celem kongresu było m.in. wzmocnienie wizerunku organizacji pozarządowych i identyfikacja oraz  promocja dobrych praktyk.
 
                                                                          ***
 
Odznaka Honorowa Primus in Agendo (łac. Pierwszy w Działaniu) jest polskim resortowym odznaczeniem cywilnym, ustanowionym 7 lipca 2015 i nadawanym przez ministra właściwego do spraw  pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny. Może być przyznawana osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom za szczególne działania lub  zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny.