Kongres Ruchu „Europa Christi” w Lublinie

17.10.2018

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek gościł na IV sesji tegorocznego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, która odbyła się w Lublinie, na Katolickim  Uniwersytecie Lubelskim. To już drugi taki kongres, który w tym roku przebiega pod hasłem „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”.
 
Wydarzenie zbiega się z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a także wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczypospolitą. Sesja odbywająca się w Lublinie nosi nazwę „Prawo a wartości w Europie”. Przemysław Czarnek wygłosił na niej wystąpienie pod tytułem „Prawo naturalne w Europie – fundament czy zapomniana rzeczywistość”.
 
- Prawo naturalne w Europie jest fundamentem, było fundamentem i zawsze nim pozostanie. Rzeczywistość ma to do siebie, że istnieje obiektywnie, bez względu na to czy mniejszość, czy większość będzie tę rzeczywistość kontestowała. Pewien porządek rzeczy istnieje obiektywnie bez względu na to, czy go akceptujemy, czy go zwalczamy. Natomiast prawo naturalne jest również zapomnianą rzeczywistością. I co więcej, nie jest to tylko zapomniana rzeczywistość, ale także zwalczana z premedytacją w Europie. Przykładów mamy na to ogromnie wiele – powiedział wojewoda.
 
Całość wystąpienia wojewody: https://www.youtube.com/watch?v=8fY5t8aZdqY&t=67s
 
- Nikt nie jest w stanie zmienić porządku rzeczy. Nikt nie jest w stanie w żaden sposób zmienić rzeczywistości, która polega na tym, że jest lex aeterna – odwieczny plan świata, że jest prawo naturalne, które jest udziałem rozumnego stworzenia w odwiecznym planie świata, i że dopiero na dole w tej triadzie jest prawo pozytywne, które jest konkretyzacją prawa naturalnego w konkretnej rzeczywistości człowieka. Ale dzisiaj działania w Europie, w tym również niestety w Polsce, nie polegają na próbie zmiany, a całkowitego  zafałszowania tej rzeczywistości i siłą przeciwstawienia się czemuś, co jest obiektywnym porządkiem stworzenia. W tym sensie nie jest to zapomniana rzeczywistość, tylko zwalczana rzeczywistość – mówił wojewoda.
 
- Jeżeli damy się zapędzić do narożnika, tak jak dał się zapędzić Kościół i środowiska chrześcijańskie w Europie Zachodniej i damy sobie wmówić, że nie wolno nam głośno wyrażać swoich poglądów, bo wtedy będziemy homofobami, ludźmi nietolerancyjnymi, rasistami czy faszystami, to rzeczywiście – tak jak powiedział Benedykt XVI w „Ostatnich rozmowach”, Europa chrześcijańska już nie jest  i nie będzie – będzie dotyczyło niestety również naszego kraju – dodał na zakończenie Przemysław Czarnek.
 
Gośćmi sesji byli także m.in. prorektor KUL ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, moderator Ruchu Europa Christi ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, europoseł prof. dr hab. Mirosław Piotrowski oraz Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.
 
Ruch Europa Christi powstał w 2016 r. z inicjatywy ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela”. Pierwszy, zeszłoroczny kongres odbył się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie. W tym roku obejmuje Częstochowę, Warszawę, Rzeszów, Lublin, Łódź i Kraków.