Leśnicy z całej Polski świętowali w Janowie Lubelskim (wideo)

08.06.2018

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w ogólnopolskich i regionalnych obchodach święta lasu w Janowie Lubelskim. Podczas wydarzenia odsłonięto pomnik leśników pomordowanych i poległych w walce o wolną Polskę.
 
Wydarzenie odbyło się na terenie przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej oraz przy Rezydencji Sosnowej w Janowie Lubelskim. Rozpoczęło je odsłonięcie Pomnika Leśników Pomordowanych i Poległych za Wolną Polskę. Do odsłonięcia pomnika, poza wojewodą Czarnkiem, zostali zaproszeni m.in. minister Adam Kwiatkowski – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel.
 
Następnie odbyło się uroczyste posadzenie pamiątkowego dębu. W setną rocznicę odrodzenia się Państwa Polskiego zasadzone zostało drzewo szczególne, będące symbolem leśnej siły, potęgi i trwałości. Dąb został poświęcony 23 maja w Watykanie przez papieża Franciszka, podczas wizyty polskich leśników z dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych na czele.
 
Podczas drugiej części uroczystości wojewoda odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Przemysław Czarnek odebrał też w imieniu premiera statuetkę „Przyjaciel lubelskich lasów”. Statuetka ta nadawana jest przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Pomysł tego wyróżnienia zrodził się w 2012 r. Jest ono nadawane osobom i instytucjom m.in. za propagowanie idei polskich lasów jako wspólnego dobra narodowego. Odznaczenie to wręczane jest w postaci rzeźby głuszca – symbolu Lubelskiej Dyrekcji wraz z aktem nadania.
 
- Jako wojewoda lubelski chcę wyrazić dumę, że w stulecie odzyskania niepodległości ogólnopolskie święto lasu obchodzimy w naszym województwie – powiedział wojewoda Czarnek. – Człowiek na co dzień obcujący z naturą zawsze kieruje się większym rozsądkiem życiowym. I tę refleksję kieruję do państwa jako wyraz mojego uznania, bo tego rozsądku potrzebujemy również w przyszłości: trwania na straży patriotyzmu, wartości chrześcijańskich. Mamy degradację cywilizacji łacińskiej. Ale patrzymy w przyszłość z nadzieją, bo mamy leśników, myśliwych, tych wszystkich którzy są przywiązani do polskości.
 
Zobacz całe wystąpienie wojewody https://www.youtube.com/watch?v=T-vEDufJ8f4&t=46s
 
Organizatorem uroczystości była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie.