Lubelscy uczniowie promują zdrowy styl życia

12.06.2018

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się finałowe podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego „Uczniowie biegną po zdrowie”. Celem konkursu było zachęcenie do kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych, propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia, a także  zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości czynnego i biernego palenia tytoniu. W spotkaniu uczestniczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
 W konkursie wzięli udział  uczniowie klas IV szkół podstawowych uczestniczących w programie „Bieg po zdrowie” w roku szkolnym 2017/2018. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu na temat zdrowego stylu życia poprzez propagowanie profilaktyki antytytoniowej. Prace plastyczne miały ukazać korzyści wynikające z prowadzenia zdrowego stylu życia wolnego od nałogu palenia tytoniu.
 
- Gdybyśmy żyli zdrowo, odżywiali się zdrowo, żyli w zdrowym środowisku, nie stresowali się nadmiernie, organizmy ludzkie mogłyby przeżyć 120 lat. Jeśli żylibyśmy tak, jak wy rysowaliście – nie dla śmieci, dymu, papierosów (to jest trucizna, która zabija człowieka),  to moglibyśmy żyć nawet 120 lat, czego wam życzę i wszystkim państwu – powiedział wojewoda Czarnek do wszystkich zebranych w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne dzieci związane z tematyką zdrowotną. – Jak najczęściej chcemy was widzieć w Urzędzie Wojewódzkim na  tego typu występach, bo jesteście świetni. Dziękuję, że bierzecie udział w tym wydarzeniu, które towarzyszy konkursowi plastycznemu, promując zdrowy tryb życia – dodał wojewoda zwracając się do dzieci z Przedszkola  nr 35 w Lublinie.
 
                                                                                     ***
 
„Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Zajęcia w programie realizowane są za pomocą różnych metod aktywizujących. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Podczas zajęć dzieci dyskutują, wymieniają się doświadczeniami, pracują w grupach, tworzą komiksy. Program jest też skierowany do rodziców i opiekunów. Patronat honorowy nad programem „Bieg po zdrowie” objęli minister edukacji narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Rzecznik Praw Dziecka.