Minister Brudziński w Chełmie. Podsumował trzy lata pracy MSWiA

05.12.2018

 
W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej w Chełmie minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podsumował trzy lata pracy MSWiA i służb podległych – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Ministrowi towarzyszył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Szef MSWiA spotkał się również z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
 
- Straż Graniczna odpowiada za bezpieczeństwo i szczelność nie tylko polskiej, ale też zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Dziękuję funkcjonariuszom Straży Granicznej  za ich profesjonalizm i wkład w bezpieczeństwo Polski i Europy – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
 
- Do realizacji priorytetu związanego z szeroko rozumianym bezpieczeństwem podeszliśmy bardzo odpowiedzialnie. Dzisiaj możemy obiektywnie stwierdzić, że wprowadzone rozwiązania przynoszą pożądany efekt. To były dobre trzy lata jeżeli chodzi o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa Polaków. Jednocześnie zapewniam wszystkich funkcjonariuszy, że dołożymy wszelkich starań, aby wasza służba była bezpieczna  – dodał minister.
 
Szef MSWiA przypomniał,  że 86 proc.  obywateli czuje się w Polsce bezpiecznie, a 93 proc. ocenia swoje miejsce zamieszkania oraz okolicę jako bezpieczne i spokojne. Przywołał też wyniki badań, z których wynika, że 74 proc. ankietowanych dobrze ocenia działalność policji. Obecna ocena jest najwyższa od 1990 roku. – Tak dobre wyniki osiągnęliśmy dzięki pełnej poświęcenia służbie, którą pełnią funkcjonariusze w formacjach Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, za co bardzo dziękuję. Doceniam również wkład druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych – zaznaczył Brudziński.
 
Minister podsumowując trzy lata pracy MSWiA mówił m.in. o budowaniu  nowych posterunków policji, nowych samochodach patrolowych, ratowniczo-gaśniczych, dobrze działającym numerze alarmowym 112, z którego Polacy korzystają w sytuacjach, kiedy o życiu lub zdrowiu często decydują minuty, aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której można skontaktować się z dzielnicowym czy  uruchomionej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która umożliwia mieszkańcom nanoszenie zagrożeń, niebezpiecznych lub uciążliwych sytuacji, do których dochodzi w okolicy ich domów, osiedli czy szkół.
 
Podczas spotkania w Chełmie zostało przekazanych 120 nowoczesnych samochodów Straży Granicznej, których zakup sfinansowano m.in. z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szef resortu zakomunikował, że do 2020 r. formacje mundurowe otrzymają łącznie ok. 9,2 mld złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną  na zakup sprzętu, budowę i rozwój infrastruktury oraz wzrost uposażeń.