Minister Brudziński wręczył promesy na prawie 14 mln zł

13.04.2018

– Chcę podkreślić, że od początku swojego urzędowania pan minister Joachim Brudziński, przede wszystkim nastawiony na słuchanie problemów, z którymi wojewodowie przyjeżdżają do Warszawy, wsłuchiwał się w nasze postulaty, zgłaszane również przeze mnie, dotyczące bardzo ciężkiej niekiedy sytuacji w infrastrukturze komunikacyjnej w naszych gminach i powiatach. Na efekty długo czekać nie musieliśmy – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek na rozpoczęcie uroczystości wręczenia przez szefa MSWiA promes na odbudowę dróg, które ucierpiały z powodu działań żywiołów.
 
– Ten rok jest rekordowy, jeśli chodzi o liczbę środków z budżetu państwa przeznaczonych na odbudowę gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej – zaznaczył wojewoda, wyliczając kolejne sumy: ponad 60 mln zł z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, niemal 38 mln zł z nowego Rządowego Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej (z nowym sposobem finansowania pozwalającym na dofinansowanie inwestycji w 80 proc., a nie tylko 50 proc. jak w tradycyjnym programie), oraz dwie rekordowe pule środków z rezerw MSWIA, czyli 6 mln zł z rezerwy MSWiA na utwardzanie dna wąwozów lessowych i na osuwiska oraz niemal 14 mln zł na odbudowę dróg, które ucierpiały w wyniku zjawisk pogodowych. Tej ostatniej kwocie dedykowane było piątkowe wydarzenie w Lublinie z udziałem ministra Brudzińskiego.
 
– To powoduje, że łącznie w tym roku w województwie lubelskim na drogi gminne i powiatowe oraz na wąwozy przekazujemy z budżetu państwa samorządom prawie 120 mln zł. Takiej kwoty województwo lubelskie nigdy nie widziało ze środków rządowych. Te pieniądze pozwolą na wybudowanie rekordowo dużej liczby kilometrów dróg lokalnych – podsumowywał wojewoda, wskazując, że nawet biorąc pod uwagę wzrost cen usług na rynku wykonawczym, rok 2018 będzie  absolutnie rekordowy pod względem tego typu inwestycji dla regionu.
 
– MSWiA wywiązuje się z oczywistej powinności wspierania samorządów, a co za tym idzie obywateli, którzy potrzebują pomocy – powiedział minister Brudziński w Lublinie. Szef MSWiA wręczył promesy przedstawicielom gmin i powiatów z Lubelszczyzny, które ucierpiały na skutek klęsk żywiołowych.
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyło na promesy dla województwa lubelskiego ponad 13,8 mln zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane przez 5 powiatów i 30 gmin. Inwestycje będą dotyczyły głównie odbudowy i remontów dróg uszkodzonych w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
 
Największym zadaniem dofinansowywanym w roku 2018 jest inwestycja miasta Tomaszów Lubelski, będąca drugim etapem budowy odwodnienia skrzyżowania ulic Zamojskiej i Łaszczowskiej – dwóch ważnych dla miasta szlaków komunikacyjnych. Na realizację tego zadania przyznana została promesa w kwocie ponad 1,3 mln zł. Oprócz Tomaszowa Lubelskiego promesy otrzymały między innymi powiaty biłgorajski i zamojski, a także gminy Chrzanów, Fajsławice, Modliborzyce i Susiec.
 
– Jeśli chodzi o sprawne zarządzanie finansami publicznymi, Państwo najlepiej wiecie jak to robić. Każda złotówka z pieniędzy publicznych mądrze wydana przynosi zwielokrotnione korzyści – podkreślił szef MSWiA na spotkaniu z samorządowcami.
 
Minister Joachim Brudziński przypomniał również o dodatkowych środkach na budowę dróg. Na ten cel w 2018 roku rząd przeznaczy łącznie 1,3 mld złotych. Jest to o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. Sama Lubelszczyzna otrzyma dodatkowo 37,7 mln zł. – Wykorzystajcie to, że premier Mateusz Morawiecki stanął frontem do samorządu i zwiększył środki na budowę dróg. To olbrzymia szansa, aby poprawić komfort życia obywateli w Polsce lokalnej. Chcemy zrównoważonego rozwoju Polski. Takie samo prawo do rozwoju mają metropolie, jak i małe gminy – zaznaczył minister.
 
Relacja wideo z wręczenia promes samorządom https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/896460650527002/
 
Źródło: https://www.mswia.gov.pl/