Minister Radziwiłł w Lublinie mówił o założeniach ustawy o sieci szpitali

17.05.2017

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami samorządów województwa lubelskiego oraz z dyrektorami szpitali województwa lubelskiego, podczas którego rozmawiano o reformie służby zdrowia i wprowadzaniu rozwiązań zawartych w ustawie o tzw. sieci szpitali. Uczestniczył w nim także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Spotkanie poprzedziła konferencja prasowa, podczas której minister Radziwiłł rozmawiał z dziennikarzami o założeniach wprowadzanej reformy zdrowia - Bardzo dziękuję panu ministrowi za przybycie już po raz kolejny do Lublina, po to, żeby rozmawiać o problemach służby zdrowia w województwie lubelskim. Tych problemów jest dużo i słyszymy o nich na co dzień – zaznaczył, witając gościa, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Celem sieci szpitali jest lepsza opieka nad pacjentami. W wyniku działania sieci szpital będzie musiał zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale także rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Osobom najbardziej potrzebującym konsultacji specjalisty zapewni to poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji bez konieczności zapisywania się do kolejki.
 
Minister zaznaczył, że sieć szpitali to porządkowanie systemu i zabezpieczenie świadczeń szpitalnych dla Polaków, w oparciu o wydajną i funkcjonalną sieć placówek. - Ustawa o sieci szpitali przede wszystkim wprowadza porządek w systemie. Jest pierwszym krokiem dotyczącym ważnej części systemu zdrowia czyli leczenia szpitalnego, a zatem dotyczy osób najciężej chorych. Przez wiele ostatnich lat mieliśmy do czynienia z taką ideologiczną myślą, że państwo z odpowiedzialności za służbę zdrowia, mimo jasnych zapisów konstytucyjnych, mogłoby się wycofać i może to zostawić niewidzialnej ręce wolnego rynku. To jest zupełne nieporozumienie. – powiedział minister zdrowia.
 
W ramach reformy, w każdym szpitalu obok oddziału (np. oddziału chirurgicznego, kardiologicznego), będzie funkcjonowała właściwa poradnia (w tych przypadkach poradnia chirurgiczna, kardiologiczna). Szpital w sieci oprócz izby przyjęć lub SOR będzie gwarantował przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób skróci się czas oczekiwania na wielu SOR-ach i izbach przyjęć. W wyniku wprowadzenia reformy nie będą likwidowane żadne szpitale. Jeżeli szpital nie zostanie umieszczony w sieci, będzie miał szansę na uzyskanie kontraktu na dotychczasowych warunkach. Wśród kryteriów sieci nie ma zasad związanych z własnością szpitali. Także szpitale niepubliczne znajdą się w sieci, pod warunkiem kompleksowości udzielanych świadczeń. Sieć szpitali wprowadzi zasadę wynagrodzenia placówek odpowiednio do ponoszonych przez nie kosztów.