Minister zdrowia z wizytą na Lubelszczyźnie

16.04.2018

Istotnym punktem pobytu ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na Lubelszczyźnie była wizytacja Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie i wręczenie pracownikom szpitala odznaczeń „Zasłużony dla służba Zdrowia”.
     
- Do niedawna jeszcze Chełm był traktowany trochę po macoszemu i te środki, które na pacjentów tu były przeznaczane  były nieco mniejsze od innych większych miast regionu. To się zmieniło dzięki również pracy Pani marszałek,  Pana wojewody i Pana Jakuba Banaszka. Ten szpital w Chełmie w tej chwili zaczyna dostawać więcej środków od NFZ. Pan premier powiedział, że zdrowie jest priorytetem tego rządu, którego mam zaszczyt być członkiem. Jest sytuacja, która do tej pory była  niespotykana. Mamy znaczący wzrost nakładów na ochronę zdrowia. To, co najbardziej boli Polaków  to jest czekanie w kolejkach. Musimy to zmienić. Mam nadzieję, ze z czasem to się uda – widzimy, ze one już maleją. Zwiększyliśmy znacznie nakłady choćby na operację zaćmy, operację stawu biodrowego, dołożymy zwiększenie wyceny na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną to oznacza, że będzie więcej pieniędzy w tym systemie dostępu do specjalisty. To jest bolączka, która wszystkich pacjentów dotyka. Pochylamy się nad tymi obszarami, które tak naprawdę przez 10 lat nie były dotykane, np. w tym roku chcemy przeznaczyć dodatkowo 80 mln zł na psychiatrię. Będziemy wprowadzali Narodowy  Instytut  Onkologii czy narodową Sieć Onkologii,  gdzie pacjent nie powinien dobijać się do lekarza. Wprowadzimy pilotaż, gdzie pacjent będzie prowadzony za rękę przez centrum koordynujące, które mu wyznaczy wizytę, badanie, leczenie. Powinniśmy wprowadzić też nowoczesna metodę leczenia udarów, powinny byś dostępne dla polskich pacjentów. To jest nasz obowiązek i to zrobimy. Również opieka nad pacjentami na SOR-ach. Wprowadzamy koordynatorów, obowiązek nocnej opieki lekarskiej. To są priorytety, które będziemy realizowali w najbliższym czasie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas briefingu prasowego w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie, na którym obecni byli również wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, a także szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Jakub Banaszek.   

 
Następnie minister zdrowia wziął udział w debacie nt. uwarunkowań i potrzeb służby zdrowia w województwie lubelskim. W dyskusji głos zabrali:  marszałek Sejmu RP Beata Mazurek, szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Jakub Banaszek,  minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezes NFZ Andrzej Jacyna, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i  dyrektor lubelskiego OW NFZ Karol Tarkowski. Podczas debaty  zaprezentowano projekt e-recepty i proces informatyzacji w służbie zdrowia. Ważnym elementem spotkania było omówienie potrzeb i oczekiwań służby zdrowia w regionie.
 
Wizytę ministra zdrowia w regionie zakończyło spotkanie ze strukturami PiS w Sali Konferencyjnej Zarządu Regionu NSZZ Solidarność przy ulicy Królewskiej w Lublinie.