Misjonarz z Afryki wspiera kampanię „Wolni-niewolni”

21.02.2019

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie gościł dziś ojciec Jean De Dieu, misjonarz Afryki ze zgromadzenia Ojców Białych.– Ojciec Jean został porwany i doświadczył niewolnictwa – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej dotyczącej realizacji kampanii „Wolni-Niewolni”.
 
Akcja została zapoczątkowana kilka tygodni temu przez Radosława Malinowskiego z organizacji HAART Kenya. Włączyły się w nią Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Lubelski Urząd Wojewódzki oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.
 
– Ojciec Jean jest członkiem naszej organizacji, jest w radzie nadzorczej z ramienia zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki. Jest zgromadzenie szczególne w Kościele Katolickim ponieważ jako jedyne ma wpisany w swój charyzmat walkę z nowoczesnym handlem ludźmi – mówił Radosław Malinowski.
 
- Jestem z Burundi, ale aktualnie pracuję w Nairobi, w Kenii dla stowarzyszenia HAART Kenya. Praca związana z pomocą ludziom, którzy cierpieli z powodu handlu ludźmi, nowoczesnego niewolnictwa jest to nie tylko obowiązek, ale i potrzeba płynąca prosto z serca. W czasie dorastania zostałem schwytany przez rebeliantów i przetrzymywany w warunkach niewolniczych. Wiem, co to znaczy być pozbawionym wolności i godności. Dlatego też zwracam się do ludzi dobrej woli, którzy będą w stanie wesprzeć nas. Tam gdzie pomagamy, w Nairobi, zapewniamy rehabilitację osobom, które są ofiarami handlu ludźmi – mówił o. Jean.
 
Jak podkreślił Malinowski kampania służy temu, by zebrać środki na opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne, prawne i dalszą edukację ofiar, które nie mogą wrócić do swoich rodzin.
 
***
 
HAART Kenya jest organizacją założoną  w 2010 roku przez grupę misjonarzy i aktywistów społecznych pod kierownictwem Radosława Malinowskiego – Polaka, który od 14 lat mieszka                    i pracuje w Afryce. Misją organizacji jest niesienie pomocy ofiarom niewolnictwa w Afryce Wschodniej. Jako jedna z niewielu kompleksowo zajmuje się przeciwdziałaniem temu procederowi poprzez działanie pośród najbardziej zagrożonych niewolnictwem grup społecznych oraz niesieniem pomocy jego ofiarom. Na chwilę obecną HAART jest jedyną organizacją w Kenii, która prowadzi schronisko dla ofiar handlu ludźmi. Od początku działalności HAART Kenya pomógł ponad 350 ofiarom oraz przeszkolił ponad 30 000 osób narażonych na sprzedaż̇. Niestety potrzeby są większe niż̇ możliwości, gdyż̇ z każdym miesiącem wzrasta liczba ludzi szukających pomocy. Ofiarami, którym najczęściej udziela się pomocy, są dziewczynki w wieku 9-16 lat, które zostały sprzedane do pracy przymusowej, do domów publicznych lub zmuszone do małżeństwa.