Na terenie województwa lubelskiego powstaną punkty szczepień masowych

07.04.2021

 

W związku z zapowiedzią zwiększonych dostaw do Polski szczepionek przeciw COVID-19, na terenie województwa lubelskiego powstaną nowe punkty szczepień masowych. Zgodnie z założeniem, pierwsze szczepienia odbędą się w nich w tygodniu 19-25 kwietnia br.

 

W celu przedstawienia zasad tworzenia i funkcjonowania nowych punktów szczepień masowych, wojewoda lubelski Lech Sprawka odbył wideokonferencje ze wszystkimi przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

 

Założeniem tego projektu jest, aby w każdym powiecie: po pierwsze, z dotychczasowych punktów szczepień populacyjnych został wyłoniony co najmniej jeden, w którym szczepienia dokonywane będą na znacznie większą skalę, a po drugie – co jest zasadniczym elementem projektu – przy współpracy jednostek samorządu terytorialnego, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów leczniczych i urzędu wojewódzkiego został wyłoniony minimalnie jeden punkt szczepień masowych o zdolności ok. 800 szczepień tygodniowo na 10 tysięcy mieszkańców – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

 

W odniesieniu do lokalizacji, wojewoda lubelski podkreśla, że z inicjatywą lokalizacji punktu szczepień masowych oraz ze wskazaniem podmiotu leczniczego, który by realizował szczepienia występuje jednostka samorządu terytorialnego. Ważne jest, aby było to miejsce, które umożliwia wykonanie dużej ilości szczepień, a także zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne oraz łatwą dostępność infrastrukturalną, np. parking dla samochodów pacjentów.

 

W celu skoordynowania współpracy przy tworzeniu punktów szczepień masowych na terenie województwa lubelskiego, wojewoda lubelski powołał zespół na czele z wojewódzkim koordynatorem, do którego można kierować wszelkie pytania (tel.: 538 518 137, 538 518 143, e-mail: szczepienia [at] lublin.uw.gov.pl).

 

Jak podkreśla wojewoda lubelski, jeżeli potwierdzą się wszystkie deklaracje ze strony firm dostarczających szczepionki, a także poprzez uruchomienie projektu masowych punktów szczepień, rozwinięcie dotychczasowej sieci punktów szczepień – aktualnie w województwie lubelskim jest ich około 430 – oraz poprzez szczepienia w dużych zakładach pracy, możliwe jest do końca sierpnia br. zaszczepienie przeciw COVID-19 wszystkich chętnych.