Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radecznicy

04.03.2018

W Radecznicy odbyły się uroczystości  z okazji  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W obchodach udział wzięli wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, poseł na Sejm RP  Sławomir Zawiślak, przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, samorządowcy, młodzież szkolna i grupy rekonstrukcyjne. Obecni byli  także Dariusz Pilarski - wnuk płk. Mariana Pilarskiego, Wacława Pilarska - synowa płk. Mariana Pilarskiego, Zygmunt Bizior - syn kpt. Stanisława Biziora.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia asysty honorowej, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych na plac przy Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK w Bazylice w Radecznicy. Tam nastąpiło odegranie hymnu narodowego. Odbył się apel pamięci, wystrzelono salwę honorową oraz odegrano sygnał „Cisza”.
 
O godzinie 10.00 rozpoczęła się msza święta w intencji żołnierzy wyklętych w 66. rocznicę śmierci płk. Mariana Pilarskiego i kpt. Stanisława Biziora w Bazylice  Objawień Św. Antoniego.
 
Na zakończenie mszy św. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek odczytał list skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Świętujemy dziś przywrócenie żołnierzy wyklętych na karty polskiej historii. Tutaj w Radecznicy  pamiętamy szczególnie o  płk Marianie Pilarskim i jego towarzyszu walk kpt Stanisławie Biziorze straconych na Zamku Lubelskim w 1952 r. Po latach kłamstw i manipulacji komunistycznej władzy tłumy Polaków oddają należną im cześć. Dziś, gdy żyjemy w niepodległej ojczyźnie nie może nas opuszczać przekonanie, że wciąż mamy obowiązek podtrzymywania pamięci o polskich bohaterach. Nie może nas także opuszczać pewność, że przed nami zadanie przywrócenia Polakom poczucia sprawiedliwości naruszonej przez zbrodniczy reżim hitlerowski i komunistyczny. Jesteśmy to winni żołnierzom polskiej wolności – m.in. to znalazło się w liście prezesa Rady Ministrów.
 
Ostatnim punktem uroczystości w Radecznicy z okazji  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było złożenie wieńca, przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka, w krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK w podziemiach Bazyliki Objawień Św. Antoniego. Wojewodzie asystowali pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i członkowie  rodzin żołnierzy wyklętych i kombatantów.