Nie żyje Zbigniew Matysiak, ps. Kowboj, żołnierz Armii Krajowej

13.09.2018

Dziś w Lublinie, w wieku 92 lat, zmarł ppłk. Zbigniew Matysiak, ps. Kowboj. Był żołnierzem Armii Krajowej, a także sportowcem. Jego pogrzeb odbędzie się 19 września (środa), o godz. 12, na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
 
Zbigniew Matysiak ps. "Kowboj", "Dym", "27", urodził się 26 marca 1926 roku w Lublinie. Był harcerzem, żołnierzem, więźniem politycznym, kolarzem, rajdowcem. W czasie okupacji należał do tajnej sekcji bokserskiej, prowadzonej przez Stanisława Zalewskiego.
 
Od 1943 roku był członkiem lubelskiej grupy konspiracyjnej. Od marca 1944 roku w Armii Krajowej. W 1945 roku trafił do oddziału „Romana”, zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy. Był osadzony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, w więzieniu na Zamku Lubelskim, w więzieniach w Sieradzu i Mokotowie.
 
- Pułkownik Matysiak prowadził bardzo aktywne życie kombatanckie. Mimo problemów zdrowotnych nieustannie brał udział w uroczystościach i spotkaniach z młodzieżą. Jako trener sportów motocyklowych, ale też jako świadek historii i Żołnierz Niezłomny, miał duży wpływ na wychowanie obecnego pokolenia polskich patriotów – mówi Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.
 
Z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak decyzją z 13 sierpnia 2018 r. mianował Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika za jego zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie.
 
Po nieustępliwej walce z chorobą zmarł rankiem, 13 września 2018 roku, w szpitalu wojskowym w Lublinie. Pogrzeb z ceremoniałem wojskowym odbędzie się 19 września (środa), o godz. 12.  Najpierw odprawiona zostanie msza św. w kaplicy przy cmentarzu na ul. Lipowej. Pochówek odbędzie się w grobowcu rodzinnym.