Nowa pracownia endoskopowa w SPZOZ w Radzyniu Podlaskim

23.11.2022

W radzyńskim szpitalu została uroczyście otwarta pracownia endoskopii im. dr n. med. Jarosława Drabko. Inwestycja powstała w ramach projektu pn. „Bezpieczny szpital, bezpieczny pacjent. Poprawa bezpieczeństwa pracowników i pacjentów SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim”. Koszt przedsięwzięcia to 2 mln zł. W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 
- Dla mnie ten dzień, otwarcie nowej pracowni endoskopii jest ukoronowaniem moje kariery i pracy zawodowej. W radzyńskim szpitalu pracuję od początku, tutaj robiłam specjalizacje i chciałabym tutaj dopracować do emerytury. W takich warunkach, będzie to prawdziwa przyjemność - mówiła kierownik pracowni endoskopowej, lek. med. Katarzyna Niewęgłowska.
 
Do tej pory pacjent radzyńskiego szpitala, który oczekuje na badanie endoskopowe musi odczekać 12-16 tygodni, standard światowy to 6-8 tygodni, badania pilne są wykonywane w miarę szybko. Po uruchomieniu nowej pracownie diagnostyczne mają zostać zwiększone aż czterokrotnie.
 
- W naszym najbliższym terenie żaden szpital rejonowy nie dysponuje taką pracownią jak współcześnie nasz - podkreśliła kierownik pracowni endoskopowej.
 
Do tej pory placówka dysponowała bardzo skromną przestrzenią do wykonywania badań endoskopii i kolonoskopii - Dotychczasowa pracownia wciśnięta była między oddziały chirurgii i ortopedii. Nowa otrzymała inną lokalizację, na trzecim piętrze, w oddzielnym segmencie. Zyskaliśmy pełnowymiarową, dwusalową pracownię z salą wybudzeń. Myślę, że mamy prawo mówić, że jest to pracownia bezpieczna, przyjazna pacjentom i personelowi, bo wygoda pracy jest też istotna – mówi dyrektor Robert Lis.
 
Razem z modernizacją pomieszczeń pod pracownię, zostały one wyposażone także w nowy sprzęt: gastroskopy, kolonoskopowy i kolumnę wizyjną. Pracownia diagnostyczna powstała dzięki środkom, jakie powiat radzyński pozyskał z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości 2 mln zł.
 
– To bardzo ważna inwestycja dla naszego samorządu. My w tej kadencji postawiliśmy na przeciwdziałanie różnym schorzeniom, bo jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki programom rządowym szeroko pozyskujemy środki na inwestycje szpitalne, które mogą ułatwić diagnostykę – powiedział starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski. – Do środków ze wsparcia rządu powiat nie musiał dokładać pieniędzy, by pracownia powstała. Natomiast jako powiat przeznaczyliśmy 150 tys. zł z własnych środków na zakup gastroskopu, żeby uzupełnić sprzęt tej pracowni.
 
Wicewojewoda Robert Gmitruczuk podziękował staroście radzyńskiemu za pomoc i zaangażowanie: - Gratulacje dla starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego za upór i wytrwałość. Upór ku temu, żeby otoczyć nasz radzyński szpital właściwą opieką zarówno w gronie medyków, lekarzy, profesorów oraz kadry kierowniczej. Dziękuję za to, że dba Pan o służbę zdrowia w naszym wyjątkowym powiecie.
 
Podczas uroczystości można było wysłuchać wykładu prof. dr hab. n. med. Haliny Cichoż - Lach, konsultanta wojewódzkiego gastroenterologii, kierownika Kliniki Gastroenterologii SPSK nr 4 w Lublinie, przemowy mgr inż. Roberta Lisa, dyrektora szpitala na temat "SP ZOZ Radzyń Podlaski wczoraj i dziś" oraz wysłuchać wspomnień o dr. n. med. Jarosławie Drabko (1968-2021) przez lek. Katarzynę Niewęgłowską.
 
Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk w imieniu wojewody lubelskiego Lecha Sprawki oraz własnym złożył życzenia wszystkim lekarzom - Życzę, by państwa służba i powołanie przyczyniały się do tego żeby ludzie jak najdłużej czuli się nie tylko zdrowi i szczęśliwi, ale szczególnie czuli, że drugi człowiek o nich dba.