Nowe śmigłowce dla marynarki wojennej. W Świdniku podpisano umowę

26.04.2019

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dostawę śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej w PZL Świdnik. Premierowi towarzyszyli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wiceminister Michał Dworczyk, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i parlamentarzyści.
 
Marynarka Wojenna RP otrzyma cztery śmigłowce  AW 101 wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym. Śmigłowce AW 101 przeznaczone będą  do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i są wyposażone w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji CSAR – bojowego poszukiwania i ratownictwa.
 
- To dla nas bardzo ważna chwila. Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę dokonujemy takiego zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne śmigłowców AW 101. Są to śmigłowce, które będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa. To śmigłowce sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, m.in. Wielkiej Brytanii, naszych sojuszników z NATO. Wyrażam szczególną radość, że część produkcji będzie się odbywać z bardzo dobrze wynegocjowanej umowy offsetowej wartości 400 mln złotych, z której skorzysta nie tylko Świdnik, ale również Łódź i Politechnika Gdańska. To sposób prowadzenia rozmów, sposób prowadzenia negocjacji i konstrukcji całej transakcji, która daje coraz większą wiedzę, możliwości produkcyjne, transfer technologii – tutaj do Polski. O to nam przede wszystkim chodziło. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku, podobnie jak wcześniej poprzez odpowiednie zakupy staraliśmy się i staramy umacniać zakłady w Mielcu. To nasza polska tradycja budowy śmigłowców, od której nie odejdziemy. To z drugiej strony wzmocnienie bezpieczeństwa, a z drugiej odbudowa zdolności i mocy technologicznych, tutaj w Polsce, w Świdniku, Mielcu. Nasze umiejętności techniczne, inżynierskie, i informatyczne muszą być coraz lepiej wprzęgnięte w polską gospodarkę dla zapewnienia bezpieczeństwa RP – mówił premier Mateusz Morawiecki.
 
- Ta uroczystość wieńczy nasze działania związane z zamówieniem na potrzeby wojska polskiego i  lotnictwa polskiej marynarki wojennej nowych śmigłowców. PZL Świdnik jest firmą, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie tego kontraktu. Cieszę się, że przed Świdnikiem stoją perspektywy rozwoju, że zamówienia związane z modernizacją wojska polskiego są kierowane do zakładów produkujących w Polsce. Mamy przygotowany plan modernizacji technicznej do 2026 roku. Ten plan opiewa na 185 mld złotych. To o 45 mld złotych więcej niż poprzedni plan modernizacji technicznej. Są zbudowane podstawy, fundament finansowo-prawny do tego, żeby wojsko polskie było modernizowane. Wojsko polskie jest coraz liczniejsze. Ważnym elementem wzmocnienia zdolności obronnych wojska polskiego jest właśnie modernizacja, jest podpisany dzisiaj kontrakt. Ta umowa daje szansę rozwoju PZL Świdnik. To nie koniec. To początek modernizacji, możliwości sił zbrojnych, możliwości wojsk lotniczych, a szczególnie śmigłowce, przecież PZL Świdnik to firma z bardzo bogatymi tradycjami, z olbrzymim potencjałem. Z tych możliwości będziemy korzystać.  To jest dobre dla wojska polskiego i dla Polski – podkreśli szef MON Mariusz Błaszczak.
 
Terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2022 roku.