Oświadczenie w sprawie zniszczenia krzyży na cmentarzu przy ulicy Białej

11.08.2017

 
W związku z aktem wandalizmu dokonanego w kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej w Lublinie, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wydał oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej.
 
 
Jestem głęboko poruszony i zbulwersowany aktem wandalizmu, tj. zniszczenia siedmiu krzyży w kwaterze obrońców Lublina, ofiar bombardowania 1939 roku, żołnierzy Wojska Polskiego 1939 oraz 1944-1947 i partyzantów, położonej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej w Lublinie.
 
Ten haniebny czyn został dokonany najprawdopodobniej w nocy z 8 na 9 sierpnia 2017 roku. Jest to już kolejny tego typu akt barbarzyństwa i braku szacunku wobec krzyża – symbolu wiary oraz ofiarnej miłości Boga do człowieka, a także wobec miejsca, gdzie znajdują się ludzkie groby. Zniszczenie krzyża i cmentarza obraża uczucia religijne chrześcijan oraz karygodnie narusza zasady kultury i obyczajowości społecznej. Poprzednie akty wandalizmu, również dokonane w kwaterze wojennej, miały miejsce w listopadzie i grudniu 2016 roku oraz dotyczyły zniszczenia szesnastu krzyży.
 
Przywołane czyny mają charakter działania celowego i zaplanowanego, ponieważ rozpoczęły się po zakończeniu remontu kwatery wojennej, przeprowadzonego w 2016 roku ze środków finansowych z budżetu Wojewody Lubelskiego, Urzędu Miasta Lublin i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Bez względu na to kto i z jakich pobudek ich dokonał, zasługują one na zdecydowane, społeczne potępienie. Miejsce, gdzie spoczywają polscy żołnierze – obrońcy Lublina oraz mieszkańcy polegli podczas działań wojennych we wrześniu 1939 roku, winno być bowiem otaczane szczególnym szacunkiem i pamięcią. Wyrażam nadzieję, że zdecydowane działania podjęte przez Policję doprowadzą w najbliższym czasie do wykrycia sprawców tych haniebnych aktów wandalizmu i profanacji.
 
Tekst oświadczenia