Oświadczenie w związku z wypowiedzią MSZ Ukrainy

12.07.2018

W związku z cytowaną przez media wypowiedzią Pana Ministra Pawła Klimkina, w której stwierdził, że Wojewoda Lubelski dr hab. Przemysław Czarnek rzekomo „nazwał uroczystości żałobne w Sahryniu prowokacją i bez krzty współczucia oraz ze zniewagą mówił o zabitych tam Ukraińcach" (https://fakty.interia.pl/swiat/news-mocne-slowa-wojewody-lubelskiego-sze...) pragnę jednoznacznie zaprotestować. Wojewoda Lubelski stanowczo zaprzecza, aby kiedykolwiek, w jakiejkolwiek formie odmawiał współczucia Ukraińcom. W wypowiedziach Wojewody Lubelskiego z całą pewnością nie znajdzie się ani jednego sformułowania, w którym mówiłby o zabitych czy też żyjących członkach tego narodu ze zniewagą.
 
Pragnę zaznaczyć, że wypowiedzi Wojewody Lubelskiego świadczą o czymś wręcz przeciwnym. W wywiadzie z dnia 10 lipca br. Wojewoda Lubelski stwierdził: „Moje działanie nie jest w żaden sposób wymierzone w Ukraińców ani w Ukrainę. Ukraina jest naszym sąsiadem i sojusznikiem, Ukraińcy są naszymi przyjaciółmi. Zdecydowana większość Ukraińców nie popiera dziś banderyzmu. Ogromna większość chłopów ukraińskich nie popierała w latach 40. banderowców” (https://wpolityce.pl/polityka/403264-tylko-u-nas-wojewoda-lubelski-odpow...). Zaś w innej wypowiedzi z 10 lipca br. mówił: „Jesteśmy absolutnie świadomi tego, że wielu Ukraińców, nawet większość Ukraińców to byli sprawiedliwi ludzie, którzy Polakom pomagali, im należy się wdzięczność i pomniki, natomiast przeciwstawiamy się tylko temu, nie Ukrainie, nie Ukraińcom, bo to są nasi przyjaciele i sąsiedzi, ale przeciwstawiamy się banderyzmowi”. Jednocześnie Wojewoda Czarnek jednoznacznie wyraził poparcie dla modlitwy za wszelkie cywilne ofiary wydarzeń historycznych, mówiąc wyraźnie podczas tego samego nagrania: „Modlitwa zawsze jest potrzebna każdemu” (https://youtu.be/cWGNarQKjIM).
 
Media przytaczają również wypowiedź, w której Pan Minister stwierdza, że „kilkaset ukraińskich ofiar w ogóle nie wydaje mu [Wojewodzie Lubelskiemu – przyp. RB] się  warte uwagi”. (https://fakty.interia.pl/swiat/news-mocne-slowa-wojewody-lubelskiego-sze...) Wojewoda Lubelski zaznacza stanowczo, że jest to absolutna nieprawda.
 
Rzeczywiste wypowiedzi Wojewody Czarnka potwierdzają wielką uwagę, jaką przypisuje on każdej ofierze cywilnej wydarzeń historycznych. W wypowiedzi z dnia 10 lipca br. odnaleźć można jednoznaczne sformułowanie „Oczywiście, że każdego cywila szkoda tak samo i polskiego i ukraińskiego” (https://youtu.be/cWGNarQKjIM). W wywiadzie z tego samego dnia Wojewoda Lubelski zaznaczył: „Śmierć cywilów zawsze jest tragiczna”(https://wpolityce.pl/polityka/403264-tylko-u-nas-wojewoda-lubelski-odpow...).
 
Zważywszy na powszechną dostępność wyżej przytoczonych wypowiedzi Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wyraża ubolewanie z powodu jednoznacznie kłamliwego, uderzającego w jego dobre imię charakteru wyżej przytoczonych wypowiedzi Pana Ministra. Tylko na fundamencie prawdy możliwe jest budowanie jakichkolwiek relacji międzyludzkich, dlatego Wojewoda Lubelski upomina się o jej respektowanie w odniesieniu do jego wypowiedzi i aktywności.
 
Radosław Brzózka
Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego
 
Do wiadomości
Konsul Generalny Wasyl Pavlyuk, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, ul. 3 Maja 14, 20-078 Lublin, Polska