Obchody Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja w Lublinie (wideo)

03.05.2019

W Lublinie odbyły się uroczyste obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja z udziałem m.in. wicemarszałek Sejmu RP Beaty Mazurek na czele z posłami z województwa  lubelskiego, wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, kombatantów, samorządowców różnych szczebli i mieszkańców miasta i województwa.
 
Uroczystości rozpoczęły się  w Trybunale Koronnym, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin. Wojewoda odczytał podczas sesji treść trzeciomajowej odezwy, ustanowionej przez komitet honorowy. Dalsze obchody rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej przez Metropolitę Lubelskiego abpa Stanisława Budzika.
 
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Litewski, gdzie obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy uroczystości i powitania kompanii honorowych, potem odegrany został hymn narodowy i nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt.
 
– Dzień 3 maja każdego roku, to moment w którym mamy szczególny powód do dumy z faktu, że jesteśmy Polakami. Co to znaczy być Polakiem? Być Polakiem to znaczy mieć świadomość, że jesteśmy spadkobiercami blisko jedenastowiecznego dziedzictwa, któremu na imię Polska, na które składa się wiele momentów, wiele wydarzeń, z których jesteśmy dumni. Spadkobiercami dziedzictwa, na które składa się pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja 3 Maja, jako dzieło reformatorów Państwa Polskiego.  Jesteśmy z niej szczególnie dumni, my mieszkańcy województwa lubelskiego, gdy przypomnimy sobie, że Konstytucja była pisana w dużej części w naszym województwie, w niedalekim Radzyniu Podlaskim - mówił wojewoda Czarnek.
 
Obejrzyj przemówienie wojewody
 
- Jesteśmy również dumni z dziedzictwa, któremu na imię Polska, bo tu w tym miejscu, tu w Lublinie 450-lat temu podpisana została unia polsko-litewska – Unia Lubelska – zalążek tego rodzaju organizacji w Europie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej. 3 maja to jest taki dzień, kiedy z tych wszystkich wydarzeń możemy być szczególnie dumni. Być Polakiem to mieć świadomość tej wielkiej odpowiedzialności za to, żeby całe to dziedzictwo, które przejęliśmy, pomnożyć i przekazać w przyszłość, tak żeby dumni z tego dziedzictwa mogli być nasi synowie i nasze córki, wnuki i następne pokolenia dumnych Polaków – podkreślił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
- W imieniu komitetu honorowego wszystkim państwu zgromadzonym na placu i wszystkim państwu świętującym aktywnie we wszystkich wioskach i miastach województwa lubelskiego bardzo serdecznie dziękuję. Państwa obecność, państwa postawa utwierdza nas wszystkich w przekonaniu, że tę odpowiedzialność za dziedzictwo czujemy, jesteśmy za nią odpowiedzialni. Dziękuję za postawę miłowania Ojczyzny, bo jak mówił dziś ks. abp. Stanisław Budzik w trakcie homilii, tylko człowiek, który miłuje swoją ojczyznę, jest w stanie miłować innych ludzi z innych ojczyzn. Tylko człowiek, który siebie szanuje, jest w stanie szanować innych. Niech Maryja, Królowa Polski, patronka dnia, ma w opiece nasz naród i całe państwo. Niech dobry Bóg błogosławi Polsce, wszystkim Polakom, mieszkańcom województwa lubelskiego, wszystkich naszych miast i wiosek. Vivat naród! Vivat wszystkie stany! – zakończył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Pan premier RP Mateusz Morawiecki wystosował także list dla mieszkańców województwa, który odczytała pani poseł na Sejm RP Elżbieta Kruk. Kolejnym elementem uroczystych obchodów narodowego święta Konstytucji 3 Maja były apel pamięci oraz salwa honorowa. W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, a także odbyła się defilada kompanii honorowych.
 
Ostatnim akcentem świętowania był wspólny Polonez, który przeszedł spod ratusza przez Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski i zakończył się pod budynkiem Poczty Polskiej. W pierwszej parze tańczył prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, a w drugiej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek razem z panią wicemarszałek Sejmu RP Beatą Mazurek. Do poloneza dołączyli także mieszkańcy miasta.
 
#Konstytucja3Maja #ŚwiętoNarodowe #konstytucja #BeataMazurek #wojewodaCzarnek