Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie i regionie

06.11.2018

Ognie niepodległości, odsłonięcie Masztu Niepodległości, piknik patriotyczny, koncerty i wystawy – to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców, by wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
 
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa prezentująca przebieg pikniku patriotycznego „Służymy Niepodległej”, który zostanie zorganizowany 10 listopada br. oraz wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.
 
W konferencji uczestniczyli wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemar Podsiadły, dowódca Garnizonu Lublin ppłk Mariusz Brodalka, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik oraz ppor. Piotr Nowicki z Wielonarodowej Brygady w Lublinie.
 
– Chcę podziękować wszystkim, prezydentowi miasta Lublin, marszałkowi województwa lubelskiego, wszystkim prezydentom, burmistrzom, wójtom bez względu na opcje polityczne, że w Lublinie i województwie lubelskim tego rodzaju spotkania, tego rodzaju uroczystości obchodzone są wspólnie bez żadnych podziałów politycznych – podkreślił wojewoda podczas konferencji. Podziękował także wszystkim członkom Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Województwie Lubelskim za dotychczasowy aktywny udział w organizowaniu uroczystości.
 
Tegoroczne świętowanie rozpocznie 10 listopada piknik patriotyczny „Służymy Niepodległej”. Podczas pikniku będzie można m. in. obejrzeć pokazy przygotowane przez Wojsko Polskie i służby mundurowe, stanowiska z lekkim i ciężkim sprzętem, uzbrojeniem i wyposażeniem, odwiedzić warsztaty kuglarskie, nauki szermierki i strzelania z łuku, wziąć udział w koncertach i wspólnym śpiewaniu. Wieczorem w wielu gminach o godz. 21.00 zapłoną Ognie Niepodległości. W Lublinie taki ogień rozpalony zostanie w Parku Ludowym o godz. 16.30.
 
Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 11.45 na Placu Zamkowym. Towarzyszyć im będą liczne imprezy m.in. miejska gra niepodległościowa zorganizowana przez harcerzy, koncert Młodzi dla Niepodległej w Filharmonii Lubelskiej, bieg III Nocna Mila Niepodległości. Szczegółowy program obchodów poniżej.
 
 
Program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie.
 
Odezwa Komitetu Honorowego 11.11.2018
 
 
W dniach 10-11 listopada 2018 roku w Lublinie wystąpią  utrudnienia w ruchu drogowym w związku z planowanymi uroczystościami 11 listopada na Placu Zamkowym w Lublinie oraz odsłonięciem Masztu Niepodległości na rondzie im. Romana Dmowskiego: https://www.lublin.uw.gov.pl/sites/default/files/Komunikat_uroczysto%C5%...