Obchody 75. rocznicy pacyfikacji Józefowa i Rzeczpospolitej Józefowskiej

03.06.2018

Mszą świętą rozpoczęły się uroczystości z okazji 75. rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości oraz 75. rocznicy Rzeczpospolitej Józefowskiej. Nabożeństwo w kościele parafialnym w Józefowie odprawione zostało w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców  gminy Józefów w okresie II wojny światowej. W uroczystościach udział  wzięli m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, poseł RP Sławomir Zawiślak, senator RP Jerzy Chróścikowski i burmistrz Józefowa Roman Dziura.
 
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości zebrali się przy tablicach upamiętniających ofiary II wojny światowej  z terenu gminy. Tablice znajdują się w murze przy kościele. To miejsce, w którym w 1943 roku zostali sprowadzeni mieszkańcy w celu rozstrzelania. Partyzantom udało się ocalić mieszkańców.
 
- Brawurowy atak żołnierzy AK i Batalionów Chłopskich, który pozwolił na ucieczkę wszystkim mieszkańcom zgromadzonym pod murem kościelnymWtedy pojawiły się meldunki w prasie konspiracyjnej o Rzeczpospolitej Józefowskiej – przypomniał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Józefowie Andrzej Wojtyło.
 
Właśnie w tym miejscu odśpiewano hymn RP i podniesiono flagę państwową na maszt. Był też apel pamięci i złożenie wieńców. Jeden z nich, w asyście harcerzy, złożył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
- Rzeczpospolita Józefowska to jest symbol ciągłej, nieugiętej walki z okupantem niemieckim i dążenia cały czas do tego, żeby zapanowała wolność, żeby Polska była Polską – mówił wojewoda Czarnek.
 
Obchody rocznicowe zorganizowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (Okręg Zamość, Koło Terenowe w Józefowie) oraz burmistrz Józefowa.