Obchody 87. rocznicy śmierci I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego

13.05.2022

 
12 maja 1935 roku, o godź. 20.45 w Belwederze zmarł Józef Piłsudski, ojciec niepodległej Rzeczypospolitej, naczelny wódz Armii Polskiej, twórca Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, pierwszy marszałek Polski. W 87. rocznicę śmierci I Marszałka Polski na Placu Litewskim w Lublinie, przy pomniku Józefa Piłsudskiego, zostały złożone wieńce oraz zapalone znicze. Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz okolicznych przemówień. Obchody poprzedziła msza święta w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.
 
- Zgromadziliśmy się dzisiaj, by wspomnieć i uczcić 87. rocznicę śmierci wielkiego Polaka. Polaka, który potrafił tego wspaniałego, potężnego ducha narodu polskiego bronić i wyposażyć w to, co było niezbędne do odzyskania niepodległości – mówił wicewojewoda Robert Gmitruczuk.
 
W imieniu marszałka województwa lubelskiego, prezydenta miasta Lublin i własnym, wicewojewoda lubelski podziękował wszystkim zgromadzonym za pielęgnowanie pamięci o marszałku Józefie Piłsudskim i zwrócił się do najmłodszych uczestników uroczystości rocznicowych. - Dziękuję młodzieży. Aż serce rośnie, kiedy kolejne pokolenia oddają pokłon przed wielkim przodkiem. Człowiekiem, który przywrócił nie tylko wiarę w naszą Ojczyznę, ale przywrócił naszą Ojczyznę – powiedział wicewojewoda.
 
Józef Piłsudski zmarł w po długiej chorobie, odszedł w otoczeniu najbliższych. Informacje o jego złym stanie zdrowia świat dowiedział się 11 listopada 1934 r. Prezydent Mościcki nazwał marszałka największym na przestrzeni całej historii człowiekiem. Podczas uroczystości na Wawelu powiedział: Cieniom królewskim przybył towarzysz wielkiego snu. Skroni jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą woli naszej. Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł. Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.