Obchody Wojewódzkiego Dnia Seniora. „Jesteście świadkami normalności”

11.10.2019

Z udziałem m.in. wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza i wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, w  Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie, odbyły się obchody Wojewódzkiego Dnia Seniora. To okazja do omówienia szeroko pojętej polityki senioralnej. Czas, kiedy seniorzy mogą poznać przywileje wynikające z ich wieku.
 
- Przy takich okazjach zawsze przypomina mi się powiedzenie syryjskiego świętego - Efrema. Filozof i teolog porównuje życie ludzkie do rozpiętej dłoni. Tak jak dłoń składa się z kilku palców, z których żaden nie jest taki sam, tak życie człowieka składa się z różnych etapów. Św. Efrem mówił, że jak nigdy nikomu nie może przyjść do głowy, że któryś z palców jest w dłoni nie potrzebny, tak samo nie może przyjść do głowy, że człowiek na którymkolwiek z etapów swojego życia może być drugiemu człowiekowi nie potrzebny. To bardzo mądre powiedzenie. Wszyscy państwo, jako seniorzy, jesteście nam niezwykle potrzebni – mówił wojewoda Przemysław Czarnek.
 
- W dzisiejszych czasach kiedy niektórzy próbują przewrócić do góry nogami system wartości, zasady naszego życia, wszystkie fundamentalne sprawy, które towarzyszyły nam przez całe życie,  to państwo jeszcze bardziej jesteście potrzebni niż kiedykolwiek. To wy jesteście świadkami normalności, trwania przy fundamentach, przy wspaniałych wartościach. Życzę, abyście byli niezwykle aktywni, żebyście nadal służyli Polsce, swoim rodzinom, dzieciom, wnukom, prawnukom i nam wszystkim – dodał wojewoda.  
 
Podczas spotkania seniorzy wysłuchali wykładu dotyczącego bezpieczeństwa osób starszych wygłoszonego przez przedstawiciela Wydziału Prewencji Miejskiej Komendy Policji w Lublinie. Z kolei reprezentant stowarzyszenia Manko w Krakowie omówił ideę programów „Ogólnopolska Karta Seniora”,  i „Gmina Przyjazna Seniorom”.
 
Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolska Kartę Seniora, która  upoważnia do zniżek w wielu miejscach w kraju. Mogą to być np.  sanatoria, przychodnie, czy instytucje kultury. „Gmina Przyjazna seniorom” to program, którego celem jest  aktywizacja osób starszych i edukacja osób 60+ z zakresu chociażby bezpieczeństwa czy nowych mediów.
 
Podczas obchodów Wojewódzkiego Dnia Seniora uhonorowano laureatów konkursu „Gmina Przyjazna Seniorom” i                 „ Aktywny Senior”.