OSP Stołpno ma nowoczesną łódź ratunkową

08.02.2019

Jednostka OSP Stołpno z Międzyrzeca Podlaskiego od dziś może pochwalić się nie tylko bogatą historią. Dzięki efektywnej pracy druhów i druhen, jednostka oficjalnie stała się posiadaczem specjalistycznego quada oraz łodzi ratunkowej. W oficjalnym przekazaniu sprzętu uczestniczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz komendant miejski PSP w Białej Podlaskiej bryg. Artur Tomczuk.
 
- Jest mi niezmiernie miło, że uczestniczę razem z państwem w przekazaniu sprzętu dla OSP Stołpno. Chciałoby się życzyć, by ten sprzęt nigdy nie był używany, ale doskonale wiemy, że czasami jest taka potrzeba i są takie okoliczności, gdy od szybkości naszej reakcji, zależy ludzie życie, czy to w wodzie, czy na lądzie – powiedział wicewojewoda.
 
- W ostatnim tygodniu w gminie Kock odbyły się spotkania dotyczące trasy via Carpatia, która również tutaj będzie przebiegać. Na samej granicy województwa i gminy Międzyrzec Podlaski, planowana jest budowa węzła, który połączy via Carpatię z A2. Myślę, że wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że zwiększony ruch będzie skutkował większą ilością zdarzeń drogowych, więc specjalistyczny sprzęt na pewno się przyda – zaznaczył Gmitruczuk.
 
- Cieszę się, że sprzęt trafił do tej właśnie jednostki. Dziękuję wszystkim, którzy dofinansowali zakup quada i łodzi, która będzie patrolowała zarówno rzekę Krznę, jak i coraz słynniejsze jeziorka międzyrzeckie, nad którymi z roku na rok wypoczywa coraz więcej osób. Życzę, aby ten sprzęt służył państwu jak najlepiej i mam nadzieję, że kolejne lata będą dla państwa równie owocne, ponieważ warto inwestować w ludzi, którzy wykonują swoje powołanie z pasją, a takimi osobami są właśnie druhny i druhowie OSP Stołpno – zakończył.
 
Ubiegły rok był dla międzyrzeckiej jednostki niezwykle obfity. Pozyskany w grudniu quad marki POLARIS Sportsman 570 o wartości 39 000 zł został współfinansowany ze środków wojewody lubelskiego. Wartość dofinansowania to 30 000 zł. Pozostałą kwotę zebrali członkowie OSP Stołpno.
 
Łódź ratunkowa, najnowocześniejsza w województwie, kosztowała 75 000 zł. Ponad połowa kwoty pochodzi ze środków MSWiA. Oprócz quada i łodzi ratunkowej, OSP Stołpno wzbogaciło się o Mercedesa klasy G oraz auto marki Iveco. Ogólna wartość zakupionego sprzętu potrzebnego do wyjazdów na akcje i zabezpieczenia kąpielisk wyniosła ponad 130 000 zł, nie licząc pozyskanych samochodów.
 
**
Jednostka OSP Stołpno Międzyrzec Podlaski powstała w 1927 roku z inicjatywy hrabiego Andrzeja Potockiego. W 2007 roku utworzony został oddział ratownictwa wodnego. Aktualnie jednostka liczy 55 druhów zwyczajnych (8 kobiet), w tym 24 ratowników wodnych, 6 płetwonurków oraz 28 stermotorzystów żeglugi śródlądowej. Do jednostki dodatkowo należy 8 członków honorowych, 8 członków wspierających oraz 23 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Z uwagi na istnienie w Międzyrzecu i okolicach wielu akwenów wodnych jednostka postanowiła specjalizować się w kierunku ratownictwa wodnego. Pierwsze szkolenia ratowników wodnych strażacy odbyli w 2004 roku. W kolejnych latach członkowie OSP uczestniczyli w kursach na płetwonurka, ratownika pierwszej pomocy oraz stermotorzysty żeglugi śródlądowej. W 2007 roku powołany został Oddział Ratownictwa Wodnego. Od 2015 roku działaniami ORW zarządza druh Karol Szmytko. Od tego też czasu ratownicy wodni z OSP zabezpieczają miejskie kąpielisko. W 2017 roku jednostka otrzymała zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykonywanie ratownictwa wodnego. Operacyjnie jednostka działa dwuzakresowo: Jednostka Operacyjno-Techniczna (JOT) zajmuje się podstawowymi działaniami ratowniczymi, a Oddział Ratownictwa Wodnego (ORW) specjalistycznymi działaniami na wodzie.
 
Jedną z głównych gałęzi działalności OSP jest integracja społeczna. Działania te nakierowane są na młodzież i starszych. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zrzesza w swoich szeregach chłopców i dziewczęta w wieku od 10 do 18 lat. Głównym celem jej działania jest wielopłaszczyznowy rozwój oraz wychowanie członka MDP na wzorowego obywatela poprzez niecodzienne formy pracy, poznawanie świata, gry zespołowe, terenowe i fabularne. Zgodnie z rocznym planem pracy MDP przygotowuje się do prawdziwej strażackiej służby.
 
Od 2003 roku młodzież z powodzeniem startuje w zawodach sportowo-obronnych. Za pro młodzieżową działalność OSP wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą została uhonorowana nagrodą honorową „Wawrzyn Podlasia 2006” w kategorii nagroda specjalna. Dodatkowo, w 2010 roku MDP OSP „Stołpno” została laureatką pierwszego w historii Związku OSP RP konkursu „Najlepsi z najlepszych” na najlepszą drużynę w Polsce.
 
Członkowie OSP Stołpno to osoby z pasją, które za swój obowiązek uważają pomoc bliźniemu w potrzebie. Potwierdzeniem tych słów jest postawa strażaka ochotnika, Karola Szmytki, który w zeszłym roku, będąc przypadkiem nad Międzyrzeckimi Jeziorkami, wyciągnął z wody tonącego chłopca i udzielił mu pierwszej pomocy.