Ostatnia droga Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Radecznicy (wideo)

25.09.2019

W niedzielę i poniedziałek tj. 29-30 września odbędą się uroczystości pogrzebowe trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego, których szczątki zostały odnalezione w 2018 r., wydobyte z tzw. „dołów śmierci” na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, a następnie zidentyfikowane. Prochy Józefa Pysia ps. „Ostry”, Pawła Kalinowskiego ps. „Francuz” i Mieczysława Szewczuka ps. „Włoch” spoczną w krypcie Żołnierzy Niezłomnych, jedynym takim miejscu w Polsce, które znajduje się w bazylice pw. św. Antoniego z Padwy w Radecznicy.
 
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, prezesa IPN Oddział Lublin Marcina Krzysztofika oraz pełnomocnika wojewody do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów Waldemara Podsiadłego. Spotkanie dotyczyło planowanych uroczystości pogrzebowych.
 
Wideo z konferencji prasowej: https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki/videos/1108177746039952/
 
- Historyczność tej chwili polega na tym, ze zostaną oni pochowani wraz ze swoimi dowódcami. Od półtora roku spoczywają tam płk Marian Pilarski „Jar” i kpt. Stanisław Bizior „Eam”. Płk Pilarski był dowódcą II Inspektoratu Zamojskiego. Ci żołnierze, którzy zostaną pochowani uroczyście 30 września to są jego podkomendni: śp. Józef Pyś ps. „Ostry”, śp. Paweł Kalinowski ps. „Francuz” i śp. Mieczysław Szewczuk ps. „Włoch”– mówił wojewoda podczas konferencji. 
 
Historyczność tej chwili polega również na tym, że wszyscy ci żołnierze, cała piątka, zarówno „Jar” i „Eam”, jak i ci trzej, którzy zostaną pochowani w poniedziałek, to są Żołnierze Niezłomni ukrywani przez oo. bernardynów właśnie tam w Radecznicy, tam wielokrotnie mieli schronienie, stamtąd okazywana im była pomoc. Bernardyni zapłacili za to wysoką cenę, bo byli aresztowani, siedzieli w więzieniu, a klasztor przez długi czas nie funkcjonował – dodał Czarnek.
 
Wojewoda przypomniał także słowa bpa Edwarda Frankowskiego wypowiedziane podczas uroczystości pogrzebowych  „Jara” i „Eama”: „Święty Antoni jak trzeba, to pomoże znaleźć, a jak trzeba to też ukryje”.  –  Święty Antoni ukrywał tam Żołnierzy Niezłomnych i ci żołnierze wracają do swojego dobrodzieja św. Antoniego, wracają do klasztoru bernardynów w Radecznicy i tam ich szczątki spoczną na wieki – powiedział wojewoda.
 
Żołnierze zostali odnalezieni w toku prac poszukiwawczych na cmentarzu przy ul. Unickiej. Szczątki Józefa Pysia odkryto we wrześniu 2018 roku, dwaj pozostali zostali wydobyci spod współczesnych grobów pod koniec listopada ubiegłego roku.
 
W czerwcu, podczas konferencji identyfikacyjnej, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudu ich tożsamość została potwierdzona. Rodziny otrzymały noty stwierdzające odnalezienie bliskich.
 
Prace były realizowane w Lublinie. Identyfikacje przeprowadzone zostały dzięki współpracy IPN i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
 
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 29 września w Wólce Panieńskiej, tam zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej  i wystawione szczątki bohaterów. Będzie możliwość modlitwy. Następnego dnia rano zostaną przewiezione na przedmieścia Radecznicy, skąd wyruszy kondukt pogrzebowy do bazyliki. Mszę świętą z ceremoniałem wojskowym sprawować będą biskupi. Potem szczątki zostaną złożone w krypcie Żołnierzy Niezłomnych.
 
Program uroczystości:
 
Więcej:
https://lublin.ipn.gov.pl/pl5/aktualnosci/77608,Uroczystosci-pogrzebowe-trzech-odnalezionych-zolnierzy-podziemia-antykomunistycz.html
 
W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział wicepremier Jacek Sasin, wielu gości z całej Polski, a także koledzy – kombatanci zamordowanych.
 
- Bądźmy tam wszyscy razem i odprowadźmy na wieczną wartę naszych Żołnierzy Niezłomnych – zachęcał do udziału w uroczystościach w Radecznicy wojewoda Przemysław Czarnek.
 
 
 
Informujemy, że dla osob, które chciałyby wziąć udział w uroczystościach w dn. 30 września zostanie podstawiony specjalny autobus.
 
8.00 – wyjazd autobusu z Dworca PKS w Zamościu
8.45 – przyjazd autobusu z Zamościa pod kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Wólce Panieńskiej
9.00 – wyprowadzenie trumien z kościoła w Wólce Panieńskiej;
9.05 – wyjazd autobusu z Wólki Panieńskiej
10.15 – przyjazd autobusu do Radecznicy i uformowanie konduktu pogrzebowego na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i Uście oraz przemarsz do Bazyliki pw. św. Antoniego;
11.00 – msza św. z ceremoniałem wojskowym w Bazylice pw. św. Antoniego w Radecznicy;
12.30 – złożenie trumien ze szczątkami żołnierzy w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK w podziemiach bazyliki.
13.00 – ciepły posiłek dla uczestników uroczystości
14.30 – wyjazd autobusu z parkingu u podnóża Klasztoru OO. Bernardynów w Radecznicy
15.30 – przyjazd do Wólki Panieńskiej
15.45 – przyjazd na Dworzec PKS w Zamościu