Otwarcie skanera do prześwietlania pociągów w Terespolu

23.09.2016

Największy  w Europie rentgen do prześwietlania wagonów towarowych powstał w sąsiedztwie kolejowego przejścia granicznego w Terespolu. W uroczystym otwarciu nowego obiektu wziął udział wicewojewoda Robert Gmitruczuk. Wśród gości zaproszonych byli także obecni: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian, szef  Służby Celnej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Waldemar Chaba, naczelnik Wydziału Zwalczania Przestępczości podinspektor celny Arkadiusz Galiński.

 

Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem Służby Celnej od złożenia meldunku  o gotowości funkcjonariuszy Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Białej Podlaskiej do oddania do użytku nowego urządzenia RTG. Dyrektor Izby Celnej Waldemar Chaba powitał uczestników spotkania oraz przedstawił krótką informację o inwestycji. Podkreślił, że jest to największe w Europie urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów towarowych, pierwszy skaner, który swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe. Ma służyć do wykrywania nie tylko nielegalnych i niebezpiecznych towarów, ale także skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych  i kontenerów.

 
Szef  Służby Celnej, wiceminister Marian Banaś zaznaczył, że to nowoczesne urządzenie przyczyni się do lepszej efektywności pracy celników oraz zapewnił, że Ministerstwo Finansów dołoży wszelkich starań, aby oprócz dobrych warunków wynagrodzenia dla funkcjonariuszy celnych, skarbowych i kontroli skarbowej stwarzało również nowoczesne  warunki do wykonywania pracy.
 
Wicewojewoda w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na  znaczenie współpracy polsko-chińskiej i rozwój partnerskich stosunków między obydwoma krajami, głównie w dziedzinie handlu i usług.
 
- Jest to szczególne wydarzenie nie tylko dla województwa lubelskiego, ale również dla całej Rzeczpospolitej, że w tym miejscu, w Terespolu, w dniu dzisiejszym, oddajemy do użytku największy skaner, który będzie służył do rozwoju dwustronnych, a nawet wielostronnych stosunków, szczególnie handlowych. To symboliczne dzisiejsze otwarcie rentgena jest znakiem, że  współpraca odległych geograficznie państw  jest możliwa. Bardzo się cieszę,  że w tym miejscu łączą się dwa wielkie kraje, dwie wielkie  kultury i to  właśnie ziemia lubelska jest bramą UE i bramą w stosunkach Rzeczpospolitej Polskiej i Chińskiej Republiki Ludowej – powiedział wicewojewoda.
 
W imieniu własnym i wojewody lubelskiego Przemysława  Czarnka podziękował za  wzorcową współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia  oraz wyraził nadzieję, że to symboliczne wydarzenie  spowoduje, że dalsze partnerstwo wyda dobre owoce dla obu krajów.
 
Po okolicznościowych wystąpieniach nastąpiło tradycyjne przecięcie wstęgi zamocowanej przed nowym obiektem i akt poświęcenia  skanera dokonany przez księży, z błogosławieństwem dla jego użytkowników.
 
                                                                                         ***
 
To największa w ostatnich latach inwestycja na terenie działania bialskiej Izby Celnej.  Jest to drugi skaner kolejowy, jakim dysponuje Służba Celna w województwie lubelskim i trzeci w Polsce, zainstalowane na wschodniej granicy.  Podobne urządzenie do prześwietlania składów towarowych działają w Hrubieszowie i Medyce (woj. podkarpackie).
 
Przedsięwzięcie warte ponad 21 mln zł sfinansowało w całości Ministerstwo Finansów. Realizację inwestycji rozpoczęto w październiku  2014 roku.  Za całość prac, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej, poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, dostawę i instalację samego urządzenia, aż po przeszkolenie funkcjonariuszy celnych, odpowiedzialna była firma Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o.o., która jest częścią chińskiego koncernu.  Pracownicy chińscy wspólnie z pracownikami polskimi zaprojektowali, wykonali i zainstalowali ten skaner.