Otwarcie Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Instytutu Pedagogiki UMCS

27.04.2022

Z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia gmachu Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Od marca z nowej siedziby korzysta 1330 studentów, słuchacze studiów podyplomowych, doktoranci i 118 pracowników. Wartość inwestycji wyniosła prawie 46 mln zł, z czego uczelnia uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości ponad 20 mln zł.
 
- Ten budynek cieszy oko. Składam gratulacje rektorowi prof. dr hab. Stanisławowi Michałowskiemu, który zaczął dzieło i rektorowi  prof. dr hab. Radosławowi Dobrowolskiemu, który to dzieło zwieńczył w postaci praktycznej. Dziękuję wszystkim, którzy to dzieło współtworzyli - mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka. - Uniwersytet dysponuje znakomitą kadrą, która jest podstawą funkcjonowania każdej działalności, szczególnie dydaktycznej i naukowej. Dziękuję za to, że ten zasób kadrowy jest na tak wysokim poziomie. On zapewnia wysokie miejsce UMCS na mapie uniwersytetów w naszym kraju. Koniecznym warunkiem dla tej kadry są warunki, w jakich funkcjonuje uczelnia – dodał Lech Sprawka.
 
Spotkanie było okazją do podziękowań za działania uczelni w zakresie pomocy uchodźcom. - Dziękuję za to, co się dzieje obecnie. Za to, że uniwersytet udostępnił akademik Helios dla uchodźców. To jest wielkie wsparcie, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców na terenie Miasta Lublin. Przebywa tu 300 osób. To znakomity gest ze strony uczelni – podkreślał wojewoda lubelski.
 
Powierzchnia użytkowa gmachu to 6 246,21 m Budynek składa się z pięciu kondygnacji i jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, spełnione są wszystkie najwyższe wymagania w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego i przepisów sanitarnych. Wydział wyposażony został w nowoczesne instalacje teletechniczne i multimedialne. Wokół obiektu wykonano infrastrukturę zewnętrzną w postaci dróg dojazdowych wraz z około 70 miejscami parkingowymi, chodnikami, donicami żelbetowymi na zieleń czy nowoczesnym oświetleniem zewnętrznym. Na dachu usytuowano platformę pod urządzenia stacji meteo.
 
Obiekt zawiera m.in. dwie aule wykładowe, sale wykładowe i ćwiczeniowe, izbę pamięci, pracownie komputerowe oraz specjalistyczne: wielofunkcyjną pracownię Montessori, pomieszczenie do diagnozy neuropedagogicznej, a także profesjonalnie wyposażone pracownie: plastyczną, teatralno-muzyczną i taneczną. Gmach posiada dwa wejścia: od strony dziedzińca oraz wejście główne od strony parkingu. Wewnątrz znajduje się wielokondygnacyjne lobby z przeszkleniem w dachu.
 
Nowa siedziba Wydziału Pedagogiki i Psychologii powstała w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2020 r. obiektów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Instytutu Psychologii UMCS. Uczelnia zgrupowała w ten sposób wszystkie swoje obiekty uniwersyteckie na jednym obszarze, integrując i skupiając w pobliżu miasteczka akademickiego. Projekt budynku został przygotowany przez warszawskiego architekta Radosława Guzowskiego.