Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków (wideo)

02.01.2018

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.
 
Pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Jest to program, który będzie obowiązywał przez cały rok – mówi Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – W pakiecie 18-latkowie dostaną flagę i przewodnik, który jest niezwykle ważny, bo pokazuje jak poprawnie śpiewać wszystkie zwrotki hymnu Polski oraz jak z szacunkiem i godnością posługiwać się biało-czerwonymi barwami. My w Polsce bardzo lubimy nasze barwy. Widać to na różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach, również sportowych. Natomiast nie zawsze te barwy są używane zgodnie z zasadami i z taką godnością, z jaką powinniśmy się nimi posługiwać.
 
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy obchodzić przez cały 2018 rok. To doskonała okazja do wspólnego świętowania. To dowód pamięci  o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach. Na kopercie znajdują się wizerunki: Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi.
 
- Przekazujemy to wszystko naszym 18-latkom żeby uczcić 100-lecie niepodległości Polski, żeby pamiętać o naszych przodkach, bo tylko naród, który pamięta o swojej przeszłości ma przed sobą przyszłość. Inaczej jest tylko zbiorowością jednostek, jak mówił Józef Piłsudski, jeden z ojców niepodległości – podkreśla wojewoda Czarnek.
 
Zobacz wideo na https://www.youtube.com/watch?v=ijxFvsnmJkY
 
MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 tysięcy 18-letnich obywateli Polski. Każdy obywatel taki wniosek może złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu.
 
Po złożeniu wniosku można monitorować status  sprawy paszportowej za pośrednictwem platformy: www.obywatel.gov.pl. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że  paszport jest już gotowy do odbioru.
 
Co roku jest składanych około 1 300 000 wniosków o wydanie paszportu. Paszporty obywateli Polski są wytwarzane w Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.